Hoshın Kanrı metodolojisinin uygulanmasına yönelik otomotiv sektöründe olgu bilim çalışması
A phenomenological study on the implementation of Hoshin Kanri methodology in the automotiv industry
- Tez No: 908706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, Hoshin Kanri metodolojisinin Türkiye otomotiv sektöründeki stratejik yönetim süreçlerine olan etkilerini ve bu metodolojinin işletmelerin stratejik hedeflerine ulaşma performansına olan katkılarını derinlemesine incelemektedir. Günümüzün hızla değişen ve rekabetin yoğun olduğu iş ortamında, stratejik yönetim süreçlerinin etkin bir şekilde yönetilmesi, işletmelerin uzun vadede rekabet avantajı elde etmeleri ve sürdürülebilir başarı sağlamaları açısından hayati bir önem taşımaktadır. Hoshin Kanri, işletmelerin uzun vadeli stratejik hedeflerini belirlemelerine, bu hedeflere ulaşmak için gerekli stratejileri geliştirmelerine ve bu stratejilerin uygulanmasını etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı olan, yalın yönetim prensiplerine dayanan bir metodolojidir. Bu araştırmada, Türkiye otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve Hoshin Kanri metodolojisini uygulayan işletmelerin, bu metodolojiyi stratejik yönetim süreçlerine nasıl entegre ettikleri, bu süreçte karşılaşılan zorluklar, bu zorlukların üstesinden gelmek için kullanılan stratejiler ve elde edilen sonuçlar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma bulguları, Hoshin Kanri metodolojisinin işletmelerin stratejik yönetim süreçlerine önemli katkılar sağladığını, süreç verimliliğini artırdığını ve işletmelerin stratejik hedeflerine ulaşma performansını belirgin bir şekilde iyileştirdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu metodolojinin Türkiye otomotiv sektöründeki uygulama örnekleri, stratejik yönetim ve yalın yönetim arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamamıza katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides an in-depth examination of the impact of the Hoshin Kanri methodology on strategic management processes within the Turkish automotive sector and its contribution to the performance of achieving strategic objectives. In today' s rapidly changing and highly competitive business environment, effectively managing strategic management processes is crucial for companies to gain a long-term competitive edge and ensure sustainable success. Hoshin Kanri, rooted in lean management principles, serves as a methodology that helps companies define their long-term strategic goals, develop the necessary strategies to achieve these goals, and manage the implementation of these strategies effectively. The research thoroughly explores how companies operating in the Turkish automotive sector integrate the Hoshin Kanri methodology into their strategic management processes, the challenges encountered during this integration, the strategies employed to overcome these challenges, and the outcomes achieved. The findings indicate that the Hoshin Kanri methodology significantly contributes to improving the efficiency of strategic management processes, enhancing the performance of companies in achieving their strategic objectives. Additionally, the application examples from the Turkish automotive sector provide valuable insights into the relationship between strategic management and lean management, offering a better understanding of how these methodologies can be harmonized.