Termal otelleri tercih eden balayı turistlerinin unutulmaz deneyimlerinin davranışsal niyete etkisi: Afyonkarahisar ili örneği
The effect of memorable experiences on behavioral intentions of honeymoon tourists who prefer thermal hotels: The case of Afyonkarahisar
- Tez No: 908744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Balayı turizmi bireylerin hayatta çoğu zaman bir kez yaşayabilecekleri ve çok önem verdikleri bir deneyimdir. Balayı tatilindeki çiftler deneyimlerini unutulmaz kılacak unsurlara yönelik beklenti içerisindedir. Turizm aktörleri ise bu deneyimi özel kılacak ve çiftlerin beklentilerini karşılamaya çalışacak hizmetleri sunma gayretindedir. Balayı tatili deneyimlerinin olumlu olmasının turistlerin davranışsal niyetlerini de olumlu etkileyeceği düşünülmektedir. Bu doğrultuda bu araştırmanın amacı, termal otelleri ziyaret eden balayı turistlerinin deneyimlerinin davranışsal niyet üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel yaklaşım benimsenmiştir. Veriler Afyonkarahisar'da bulunan termal otel işletmelerini ziyaret eden 389 turistten anket tekniği ile toplanmıştır. Çalışmada turist deneyiminin davranışsal niyeti olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Termal otellerde konaklayan balayı turistlerinin unutulmaz turizm deneyimlerini oluşturan hedonizm, katılım, anlamlılık, yenilik boyutlarının davranışsal niyet üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, ferahlık, yerel halk ve bilgi boyutlarının ise davranışsal niyet üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Honeymoon tourism is an experience that individuals can only experience once in a lifetime and that they attach great importance to. Couples on honeymoon vacation expect elements that will make their experience unforgettable. Tourism actors strive to provide services that will make this experience special and meet the expectations of couples. It is thought that a positive honeymoon vacation experience will positively affect tourists' behavioral intentions. Accordingly, the purpose of this study is to determine the impact of honeymoon tourists' experiences on behavioral intentions when visiting thermal hotels. A quantitative approach was adopted in the study. The data were collected from 389 tourists who visited thermal hotel establishments in Afyonkarahisar by questionnaire technique. In the study, it was determined that tourist experience positively affects behavioral intention. It was concluded that the dimensions of hedonism, participation, meaningfulness, and novelty, which constitute the memorable tourism experiences of honeymoon tourists staying in thermal hotels, have a significant effect on behavioral intention, while the dimensions of refreshment, local people, and information do not have a statistically significant effect on behavioral intention.