Gösterişçi tüketim eğilimi ve sosyal medyada gelişmeleri kaçırma korkusunun tüketicilerin termal otel tercihleri üzerine etkisi
The effect of conspicuous consumption tendency and fear of missing out on social media on consumers' thermal hotel preferences
- Tez No: 720563
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA FATMA BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Teknolojinin her geçen gün hızla gelişmesi, internet kullanımını yaygınlaştırmış olup sosyal medyayı hayatımızın önemli bir parçası haline getirmiştir. Sağlık turizmi kapsamında bireyler ilk çağlardan günümüze kadar şifa bulmak amacıyla termal suların bulunduğu destinasyonlara seyahat etmişler ve bu seyahat deneyimlerini diğer bireylere aktarmışlardır. Günümüzde de bu aktarım, sosyal medya kanalları aracılığı ile olmaktadır. Bireyler her konuda olduğu gibi termal seyahatlerinde de tercih ettikleri termal otel, Wellnes ve SPA merkezlerindeki deneyimlerini sosyal medyada sıklıkla paylaşmaktadır. Söz konusu bu paylaşımlar, bireyin çevresindeki diğer bireyler tarafından takip edilmekte, bu deneyimi yaşamayan ya da yaşayamayan bireylerde deneyimleme arzusuna sebep olmaktadır. Sağlık turizmindeki bu deneyimlerin sosyal medyada paylaşılmasıyla elde edilen duygu ve haz, bireylerin gösterişçi tüketim eğilimlerinde artışa sebep olmaktadır. İnsanları seyahate yönlendiren en önemli faktörlerden birisi sağlıktır. Bu etken bazen kaybolan sağlıklarını geri kazanmak, bazen de sağlıklarını korumak amacıyla yapılmaktadır. Bu nedenle sağlık turistleri açısından sağlık turizmi önemli bir turizm çeşididir. Ancak sağlık turistleri, başkalarının yaşadığı deneyimlerin daha iyi olduğu düşüncesinde olabilir. Bu eksikliği ifade eden kavrama kısaca FoMO denmektedir. FoMO kavram olarak; diğer bireylerin sosyal medyada tatmin edici deneyimler yaşayacağını ve kendisinin bu deneyimlerden eksik kalacağı yönünde duyduğu endişedir. Yani kısaca psikolojik olarak hissedilen bir tür dijital kaygıdır. Bu kaygı insanları gösterişçi tüketim yapmaya itebilmektedir. Gösterişçi tüketim, bireylerin ihtiyaçlarının dışında harcama yaptığı tüm ürünleri kapsamakta olup bunun yanı sıra lüks olarak görülen markaların tercih edilmesi durumudur. Bu çalışmanın amacı; sosyal medya kullanan bireylerin yaşadığı gelişmeleri kaçırma korkusunun (FoMO) ve gösterişçi tüketim eğiliminin, termal otel tercihleri üzerinde etkilerini belirlemektir. Çalışma sonucunda sosyal medya kullanan bireylerin yaşadığı gelişmeleri kaçırma korkusunun (FoMO) ve gösterişçi tüketim eğiliminin, bireylerin termal turizm hizmeti satın alımları üzerinde etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology has expanded the use of the internet and made social media an important part of our lives. Within the scope of health tourism, individuals have travelled to destinations where thermal waters are present in order to find healing from the earliest ages to the present day and transferred these travel experiences to other individuals. Today, this transfer is made through social media channels. Individuals often share their experiences in thermal hotels, Wellnes and SPA centers on social media, which they prefer in their thermal travel as well as in all subjects. These shares are followed by others around them and cause a desire to experience in individuals who do not or cannot experience this experience. The feeling and pleasure gained by sharing these experiences in health tourism on social media leads to an increase in the flamboyant consumption trends of individuals. One of the most important factors that lead people to travel is health. This practice is sometimes done in order to restore their lost health and sometimes to protect their health. Therefore, health tourism is an important type of tourism for health tourists. However, health tourists may think that the experiences by others are better. The concept that expresses this deficiency is simply called FoMO. As a concept, FoMO is a person's concern that other individuals will have satisfactory experiences on social media and that he or she will be incomplete from these experiences. In short, it is a kind of digital anxiety that is felt psychologically. This anxiety can push people to make flamboyant consumption. Flamboyant consumption covers all products that individuals spend outside of their needs as well as preferring the brands that are seen as luxury. This study aims to determine the effects of fear of missing out on the experiences of individuals using social media (FoMO) and the tendency to flamboyant consumption on their preferences for thermal hotel. As a result of the study, the effects of the fear of missing out on the developments experienced by individuals using social media (FoMO) and the tendency to flamboyant consumption on their thermal holiday purchases have been determined.