Konya ağızlarının tematik söz varlığı
Thematic vocabulary of Konya dialects
  1. Tez No: 908758
  2. Yazar: SABİRE SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 470
Özet
Çalışma, Derleme Sözlüğü'ndeki Konya ağızlarına ait söz varlığından hareketle oluşturulmuştur. Konya ağızları üzerine bilimsel ya da amatör pek çok çalışma yapılmıştır. Fakat Konya ağızlarının söz varlığını toplu hâlde ele alan tematik bir çalışma yoktur. Tematik çalışmalar, bir yörenin gelenek ve göreneklerini, yaşam biçimlerini, geçim kaynaklarını, bakış açılarını, değerlerini, gündelik yaşam ögelerini, deneyimlerini, kültürlerini, etnik yapılarını ve daha pek çok unsurunu derli toplu bir şekilde yansıtır. Araştırmanın amacı, Konya ağızlarının söz varlığını bir araya getirerek tematik bir sözlük oluşturmak ve Derleme Sözlüğü'nde dağınık hâlde bulunan söz varlığını tek bir çalışmada toplayıp Konya ağızlarının söz varlığını bir bütün olarak görebilmeyi sağlamaktır. Yapılan sınıflandırma Konya halkının yaşam biçimini, gelenek ve göreneklerini, doğa ile ilişkisini, geçim kaynaklarını, zaman algılarını ve daha pek çok unsuru yansıtmaktadır. Yazı dilinde tek bir karşılığı bulunan bazı kavramlar, Konya ağızlarında birden fazla sözcük ile karşılanmıştır. Bu da Türkçenin olanaklarını ve işlekliğini göstermesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The study was created based on the vocabulary of Konya dialects in the Compilation Dictionary. Many scientific and amateur studies have been conducted on Konya dialects. However, there is no thematic study that examines the vocabulary of Konya dialects as a whole. Thematic studies reflect the traditions and customs, lifestyles, livelihoods, perspectives, values, daily life elements, experiences, cultures, ethnic structures and many other elements of a region in a comprehensive manner. The aim of the research is to create a thematic dictionary by bringing together the vocabulary of Konya dialects and to gather the vocabulary scattered in the Compilation Dictionary in a single study and to be able to see the vocabulary of Konya dialects as a whole. The classification reflects the lifestyle of the people of Konya, their traditions and customs, their relationship with nature, their livelihoods, their perception of time and many other elements. Some concepts that have a single equivalent in the written language are given more than one word in Konya dialects. This is important in terms of showing the possibilities and functionality of Turkish.