Between cosmopolitan and national outlook: The BBC world news' coverage of the Syrian refugee crisis
Kozmopolitan ve ulusal bakış arasında: BBC world news'ün Suriyeli mülteci krizini haberleştirmesi
- Tez No: 703854
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ÇINARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Suriyeli mülteci krizi, on yılı aşkın bir süredir uluslararası haber medyasının gündeminde önemli bir yer tutuyor. Bu medya kuruluşlarının çoğu, küresel ve ulusötesi bağlamlarda kozmopolitan/ulusötesi bir izleyici kitlesine ulaşmayı hedefliyor. Ancak daha yakından irdelendiğinde, bunların sahiden kozmopolitan bir habercilikten ziyade daha ulusal/dar görüşlü bir habercilik yaptıkları anlaşılıyor. Yerel ve küresel arasındaki gerilimler, kozmopolitan bir bakış açısına sahip olduğunu iddia eden haber kuruluşlarının bu vizyonlarını tam olarak gerçekleştirmesini zorlaştırmış gibi görünüyor. Bu durum, bu gibi haber medyasının küresel krizler, izleyicilerin inşası, ötekileştirme ve iç ve dış grupların oluşumu üzerine söylemlerdeki rolü hakkında önemli soruları gündeme getiriyor. Bugüne dek yapılan çalışmalara bakıldığında, kozmopolitlanlığı görsel-işitsel içerikte ve özellikle krizleri konu alan TV haber paketlerinde araştıran sadece az sayıda ampirik çalışma mevcut. Bu doktora tezi, haber çerçeveleme teorisini ana teorik ve metodolojik mercek olarak kullanarak bu araştırma boşluğunu ele alıyor ve haber çerçevelerini şekillendiren gazetecilik uygulamalarını araştırıyor. BBC World News'ün 2011 ve 2017 arasında yaptığı Suriyeli mülteci krizi haberleri bu tezde bir vaka analizi olarak ele alınmıştır. Amaç, BBC World News'in bu son derece politize edilmiş konuyu ne ölçüde kozmopolitan bir bakıştan ele alabildiğini ve nasıl bir izleyici kitlesini hedeflediğini değerlendirmek. Başka bir deyişle, bu çalışma BBC World News'ün Suriyeli mülteci krizini haberleştirirken kozmopolitan bir gazetecilik yapıp yapmadığını ve gazetecilerin küresel krizleri küresel izleyicler için haberleştirirken kendi habercilik pratiklerini nasıl algıladıklarını eleştirel bir şekilde irdeliyor. Ampirik yaklaşım, içerik analizini yarı yapılandırılmış mülakatlarla bir araya getirerek iki araştırma öznesiyle yola çıkmıştır: 1) BBC World News'ün yanı sıra BBC'nin web arşivlerinden alınan haber paketleri 2) Suriyeli mülteci krizini haberleştiren gazeteciler. Kozmopolitan bakış açısı (Beck, 2006), risk toplumu ve korku kültürü ve gazetecilik çalışmaları alanından birçok faydalı teorik kavram üzerine daha önce yapılan çalışmalar, ideal bir gazetecilik ve onun normatif isteklerinin derinlemesine anlaşılması ve kavramsallaştırılması konusunda teze katkı sağlamıştır. vi Teze üç araştırma sorusu yön vermektedir: 1) BBC World News, video haber paketlerinde Suriyeli mülteci krizini nasıl çerçeveliyor? 2) BBC World News'ün Suriyeli mülteci krizine ilişkin paketleri ne ölçüde kozmopolitan bir vizyonu yansıtıyor? 3) BBC'de çalışan gazeteciler krizlerle ilgili kendi yaptıkları televizyon haberciliği pratiklerini nasıl algılıyor? Giriş bölümü tezi bağlamına oturturken, gazetecilikte kozmopolitan bir bakış açısının sınırlarını araştırıyor, tezin amaçlarını ve gazetecilik çalışmalarıyla ilişkisini açıklıyor. Genel olarak, bu kapsamlı bölüm konuyla igili tartışmayı başlatmayı ve araştırma boşluğuna dikkati çekmeyi hedefliyor. Son olarak bu bölüm, araştırma sorularını takiben tez bölümlerini kısaca anlatan bir özet ile son buluyor. Girişin ardından kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Bu bölüm altı alt bölümden oluşmaktadır. İlk alt bölüm, kozmopolitanlık ve haber medyası üzerine önceki araştırmaları taramış; daha sonra ikinci alt bölüm, temel medya etkileri teorilerinin tartışıldığı haber seçimi ve haber çerçeveleme konusundaki literatürü gözden geçirmiştir. Bunun yanı sora, görsel çerçeveleme, duygular, uzakta yaşanan insan acılarının medya aracılığıyla iletimi ve merhamet yorgunluğu gibi anahtar kavramlar açıklanmış ve ampirik kısımda özgün araştırmayla ilişkilendirilmiştir. Üçüncü alt bölüm, televizyon gazeteciliğini anlamak adına önemli olan bir konuyu; kriz haberciliğinde gazetecilik performansını tartışıyor. Bunu, risk toplumu, korku kültürü ve belirsizliklerin çerçevelenmesi üzerine hazırlanan dördüncü alt bölüm izlemektedir. Burada Beck, Furedi ve Altheide'in aralarında bulunduğu bilim insanlarının çalışmaları eleştirel bir şekilde gözden geçiriliyor. Beşinci alt bölüm, BBC World News'e bir kurum olarak yaklaşmakta ve küresel vizyonuna odaklanmaktadır. Bu alt bölümde, BBC'nin yayın ilkeleri yakından incelenmektedir. Son olarak,“TV haber paketlerinin ve gazetecilik performansının analizi”alt bölümü okuyucuyu araştırma yöntemleri bölümüne hazırlamaktadır. Üçüncü bölüm olan“Araştırma Tasarımı ve Metodolojisi”, ilk olarak karma yöntem araştırma tasarımını ve bu çalışmada neden ve nasıl kullanıldığını açıklamaktadır. Daha sonra bölüm iki ana alt bölüme ayrılmıştır; ilki karma yöntem içerik analizini, ikincisi ise yarı yapılandırılmış mülakat yöntemini açıklamaktadır. Her ikisi için de, analiz birimi, örnekleme stratejisi, veri toplama, veri analizi, vii geçerlilik, güvenirlik ve diğer yönteme özel bileşenleri içeren araştırma adımları analize geçmeden önce aşama aşama ve dikkatlice açıklanmıştır. İçerik analizi için 240 video haber paketi örneklenmiş, kod kitabı hazırlanmış, ardından veriler kodlanarak SPSS'de analiz edilmiştir. Nicel kodlamada kaçırılmış olabilecek daha gizil değişkenlerin ve örüntülerin kodlaması ve yorumlaması için ise Atlas.ti kullanıldı. Bu yazılım programı, araştırmacının, verilerin tamamında (hem metin hem de görseller) ortak motifleri bulmak için sistematik bir şekilde not almasına ve böylece verileri kümelemesine olanak sağladı. BBC'de çalışan, Suriyeli mülteci krizini haberleştiren ve haberleri bbc.com'da çevrimiçi olarak paylaşılan 14 gazeteci ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Verileri gruplayarak özetleyebilmek için, mülakat transkriptlerine tematik analiz uygulandı. Görüşmelerin kodlanması için de bir başka Atlas.ti projesi kullanıldı. Giriş, Teorik Çerçeve, Araştırma Tasarımı ve Yöntemi'ni bulguların paylaşıldığı üç sonuç bölümü ve son olarak bir tartışma/son söz bölümü takip etmektedir. Aşağıda, bu sonuç bölümleri kısaca açıklanacaktır. Dördüncü bölüm olan“Suriyeli Mülteci Krizinin TV Haber Paketlerinde Çerçevelenmesi”bu çalışmanın en kapsamlı sonuçlarını paylaşmaktadır.“Olay Odaklı Habercilik, Duygusal Yaklaşım, Genel ve Konuya Özgü Haber Çerçeveleri ve ”İngiliz Perspektifi: Biz ve Ötekiler“ olmak üzere dört alt bölüme ayrılmıştır. İçerik analizinden elde edilen birçok bulgu, hem literatürde hem de bu çalışma için yapılan görüşmelerde bulunan televizyon gazeteciliğinin kısıtlamalarını doğrulamaktadır. En çarpıcı bulgulardan biri, mültecileri haberlere dahil etmek ve seslerini duyurmak için bariz bir çaba olmasına rağmen nasıl edilgen özneler olarak çerçevelendiğiyle ilgili. Videoların niteliksel analiziyle ortaya çıkan bir başka ilginç sonuç da haberlerde belirgin bir İngiliz bakış açısının yaygınlığıdır. Bu kendini çeşitli şekillerde gösterdi; örneğin, haberde gazeteciler İngiltere'yi ana referans noktası veya bağlam olarak aldıklarında ya da İngiltere'yi ve İngiliz hükümetinin tutumunu ve eylemlerini uluslararası sahneye yerleştirdiğinde vb. Genel olarak, bu çalışma BBC World News”ün Suriyeli mülteci krizini haberleştirirken ulusal ve kozmopolitan bir bakış açısı arasına sıkıştığını (zaman zaman da çelişkiye düştüğünü) ortaya koyuyor. Bu da, BBC Global'in iki ana haber kaynağı olan BBC World News ve bbc.com'da gösterilen haber içeriğinin ne tam anlamıyla dar görüşlü/ulusal ne de kozmopolitan bir görünüm sergilediği anlamına geliyor. viii Beşinci bölüm, BBC World News'ün Suriyeli mülteci krizini kozmopolitan ve ulusal yelpazedeki kapsamını daha derinlemesine incelemektedir. Ampirik analiz, BBC'nin dış haberleri nasıl düzenlediğine odaklanıyor ve gazetecilikteki sürekli değişim bağlamında dış haber muhabirlerinin kendi pratiklerini nasıl değerlendirdiklerine daha yakından bakıyor. Bu bölümde, Beck'in“küresel risklerin hayali kozmopolitan toplulukları”kavramsallaştırması eleştirel bir şekilde tartışılıyor ve geliştiriliyor; bulgulara dayanarak, literatüre yeni bir teorik kavram olarak“hayali glokal risk toplulukları”kavramı önerilmektedir. Son olarak, kozmopolitan bir gazeteciliğin mümkün olup olmadığı tartışılmaktadır. Altıncı bölüm, uzun süredir devam eden krizleri haberleştirmenin zorluklarına odaklanmaktadır. Suriyeli mülteci krizi en az 10 yıldır devam ediyor ve karmaşıklığı, süresi ve insana etkisi nedeniyle haber gündeminde gazeteciler açısından zorlayıcı bir konu oldu. Gazeteciler, bir yandan insani bir krizi sahada ele almanın zorluklarıyla duygusal olarak mücadele ederken, diğer yandan bu uzun süredir devam eden krizi izleyicilerin dikkatini çekecek yaratıcı yollarla ele alabilmek için kendilerini sürekli baskı altında hissetmektedirler. Bu ikinci nokta ile bağlantılı olarak, gazetecilerin merhamet yorgunluğuna ilişkin değerlendirmeleri paylaşılmış ve tartışılmıştır. Son olarak, BBC'de gazeteciliğin şimdiki ve gelecekteki durumuna ve haber odasında artan medya yakınsaması üzerine de bir tartışmaya yer verilmiştir. Araştırma, kozmopolitan bir gazetecilik olasılığına ilişkin akademik tartışmaya katkıda bulunuyor; şu anda böylesi bir gazeteciliğin var olup olmadığı veya sadece normatif bir istek olup olmadığı ve uluslararası haber medyasının kriz haberlerinde buna nasıl yaklaştığını tartışıyor. Bu tez, ulus devletlerin kalıcılığını ve bulgularda ortaya konduğu gibi medyanın ulusal bakış açısını kabul etmekle beraber kozmopolitan bir manifesto olarak da okunabilir. Çalışma gücünü, yalnızca kozmopolitan bir gazetecilik için normatif çağrısından değil, aynı zamanda metodolojik uygulamasından da almaktadır. Görsel-işitsel içeriği incelemek, karma yöntemleri uygulayan sistematik bir yaklaşım gerektirir. İçerik analizinin nicel aşamasının titizliği, çalışmanın güvenirliğini sağlamıştır. İkinci bir kodlayıcı, araştırmacı ile anlaşmaya varıp varamayacaklarını görmek için verilerin %10'unu kodlayarak yardımcı olmuştur. Çoğu değişken için uygulanan kodlayıcılar arası güvenilirlik testi Krippendorf'un alfa puanlarına göre tatmin edici standartları ix karşılamıştır. Bunun yanında, nitel yaklaşım, araştırmanın karmaşık teorik kavramı olan“kozmopolitanlığı”araştırılabilir hale getirmesi için gereken esnekliği tanımıştır. Bu çalışma, medya ve iletişim çalışmalarına teorik ve metodolojik katkılar sunarken, gelecekteki çalışmalarda ele alınabilecek çeşitli kısıtlara sahiptir. İlk olarak, çalışma nispeten küçük bir örnekleme dayalı bireysel bir doktora projesidir ve bu da bulguların diğer uluslararası medya kuruluşlarına genellenebilirliğini açıkça sınırlamaktadır. Bu, vakaya (BBC World News) dikey ve derinlenmesine yaklaşımın dezavantajı olabilir. Gelecekteki araştırmalar, birkaç uluslararası haber medya kuruluşuyla örneklemi büyüterek ve kriz odaklı dış habercilik yapan daha büyük bir gazeteci grubuyla mülakatlar yaparak kozmopolitan gazeteciliğin olanaklarını araştırabilir. İkinci kısıt, içerik analizi ile ilgilidir. Araştırmacının bilgisi dahilinde kodlama sürecini bilgisayar yardımıyla kolaylaştıracak bir araç olmadığı için kodlama manüel olarak yapılmıştır. Gelecekteki çalışmalar, araştırmacıların daha büyük hacimli haber içeriğini incelemesine olanak tanıyacak görsel-işitsel içerik için tasarlanan otomatik bir içerik analizi için metodolojiler geliştirebilir; böylece daha büyük bir veri seti ile, bulguların daha sağlam bir temelde genelleştirilmesine imkan tanınabilir. Ancak, gelecekte yapılacak büyük ölçekteki araştırmaların araştırma tasarımının bir aşamasında nitel ve/veya insan kodlaması, örneklemden daha küçük ama temsili verilerin derinlemesine analiziyle tamamlanması tavsiye edilir. Üçüncüsü, yarı yapılandırılmış mülakatlar, araştırmacının yakınlık kurmasına ve sorulara derinlemesine cevaplar almasına izin verdi. Bu araştırma için bu yöntem araştırma sorularına zengin cevaplar sağlamış ve doygunluk noktasına ulaşmayı sağlamış olsa da, çalışma birkaç haber kuruluşunu ve daha fazla gazeteciyi içerecek şekilde ölçeklendirilirse, gelecekteki çalışmalar içerik analizinin yanında anketler yapmayı da düşünebilir. Bunun pratik faydası zamandan ve finansal maliyetlerden tasarruf etmek olacaktır. Çevrimiçi anketlerin yürütülmesi nispeten daha düşük maliyetli olup analiz kısmı mülakatlara kıyasla çok daha hızlı yapılabilir. Bu araştırma medya etiğine değiniyor, ancak bunu derinlemesine incelemiyor. Kaliteli gazetecilik - ve bu durumda kozmopolitan bir izleyici için kozmopolitan gazetecilik - belirli gazetecilik ideallerine ve normlarına bağlı kalmak üzere yola x çıktığından, bu çalışmada medya etiği kaçınılmaz olarak bir rol oynadı. Örneğin, BBC'nin yayın ilkeleri kılavuzu çalışmanın amaçları için doğrultusunda araştırılmıştır. Gelecekteki araştırmalar, kozmopolitan gazetecilik tartışmasını medya etiğine daha yakın bir yerden yaklaşabilir ve bunları birbiriyle ilişkilendirebilir. Bununla birlikte, mevcut çalışma, görsel-işitsel içeriğe haber çerçevesi merceğinden bakarak kozmopolitanizm tartışmalarına yeni bir ışık tutuyor. Hem teorik hem de ampirik olarak, bu çalışma gazetecilik çalışmaları alanına, genel olarak medya ve iletişim çalışmalarına ve diğer disiplinler arası çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Syrian refugee crisis has been a staple in international news media agendas for over a decade. Many of these media outlets proclaim to reach a cosmopolitan/ postnational audience in global and transnational contexts. Yet closer scrutinization reveals that their reporting seems to be more national/parochial in scope than genuinely cosmopolitan. The tensions between the local and the global appear to make it difficult for self-proclaimed cosmopolitan news outlets to fully meet their ambitions. This raises important questions about the role of such news media in discourses on global crises, the construction of audiences, othering, and formation of in- and outgroups. To date, there are few empirical studies that operationalize cosmopolitanism in audiovisual content and more specifically in TV news packages covering crises. The present doctoral thesis addresses this research gap by using news framing theory as the main theoretical and methodological lens and explores journalistic practices that shape the news frames. The BBC World News' coverage of the Syrian refugee crisis from 2011 to 2017 serves as a case study. The aim is to assess the extent to which the BBC World News's coverage of this highly politicized issue can be considered 'cosmopolitan' and to chart what audience(s) they try to reach. In other words, the study critically explores whether the BBC World News practices cosmopolitan journalism in the coverage of the Syrian refugee crisis and how journalists perceive their work when covering global crises for global audiences. The empirical approach connects a complementary content analysis with semi-structured interviews; the research subjects are 1) news content retrieved via the BBC World News' as well as BBC's web archives and 2) journalists who covered the Syrian refugee crisis. Previous literature on cosmopolitan outlook (Beck, 2006), risk society and culture of fear and many useful theoretical concepts from the field of journalism studies and provided the thesis with an in-depth understanding and conceptualization of an idealistic journalism and its normative aspirations. The thesis is guided by three research questions: RQ1: How does the BBC World News frame the Syrian refugee crisis in their video news packages? RQ2: To xviii what extent do the BBC World News' packages on the Syrian refugee crisis reflect a cosmopolitan vision? RQ3: How do BBC journalists perceive their own practices in TV reporting about crises? The introductory chapter contextualizes the thesis, investigates the limits of a cosmopolitan outlook in journalism, shares the aims of the thesis, and its relevance for journalism studies. Overall, this comprehensive chapter initiates the critical discussion of the topic and identifies the research gap in focus. Finally, the reader is presented with the research questions and provided with a brief chapter outline for the following chapters of the thesis. The introduction is followed by an extensive literature review. This chapter consists of six subchapters. The first sub chapter explores previous research on cosmopolitanism and the news media; then the second subchapter reviews the literature on news selection and news framing in which essential media effects theories are discussed. Next to this, key concepts such as visual framing, emotions, mediated distant suffering, and compassion fatigue are explained and are connected to the original research in the empirical part. The third subchapter discusses journalistic performance in crisis reporting, which is an important for understanding how TV journalism works. This is followed by the fourth subchapter on risk society, culture of fear, and the framing of uncertainties. Here the works of Beck, Furedi, and Altheide - among other scholars - are critically reviewed. The fifth subchapter focuses on the BBC World News' as an organization and its global outlook. In this chapter, the editorial guidelines of the BBC are closely analysed. Finally, before moving on with the research design and methodology chapter, a transition is made with the final sub chapter, namely:“Analyzing TV news packages and journalistic performance”. The third chapter,“Research Design and Methodology”first explains the mixed methods research design and the rationale behind its use in this study. Then the chapter in divided into two main subchapters; the first one explains content analysis and the second one the interview method. For both, the respective research steps are outlined, which include the unit of analysis, sampling strategy, data collection, data analysis, validity, and reliability among other method specific components. All of these steps are carefully explained and accounted for before moving on with the empirical part of the study. For the content analysis, 240 video news packages were sampled, a codebook was prepared, then the data were coded and analysed in SPSS. xix To complete the coding of more latent variables and patterns that may have been missed in quantitative coding, Atlas.ti was used for qualitative annotations. This allowed the researcher to take notes systematically and to cluster the data to explore trends and patterns across the data (both text and visuals). The semi-structured interviews were conducted with 14 journalists who work for the BBC, covered the Syrian refugee crisis, and whose output was shared online on bbc.com. For this method, a thematic analysis was used to reduce the data and chart the themes across the interview transcripts. Another Atlas.ti project served for coding the interviews. Introduction, Theoretical Framework, Research Design and Methodology are followed by three results chapters and a conclusion chapter. Next, these results chapters will be shortly explained. The fourth chapter, Framing the Syrian Refugee Crisis in TV News Packages shares the most comprehensive results of this study. It is divided into four sub chapters namely, Events-based Journalism, Emotional Angle, Generic & Issue-specific Frames and the British Perspective: Us vs. Them. Several findings from the content analysis confirm the constraints of TV journalism found in the literature, as well as in the interviews conducted for this study. One of the most striking findings concerns how refugees are framed as passive subjects although