Eğitim yaklaşımları ve doğruluk kuramları ilişkisi üzerine bir çalışma
A study on the relationship between educational approaches and theories of accuracy
  1. Tez No: 908764
  2. Yazar: ESRA İLYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çağdaş eğitim felsefesi yaklaşımlarının ışığında gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bu tez çalışmasının amacı; bu yaklaşımların doğruluk kuramlarıyla ilişkisi üzerinden her bir kuram ve yaklaşımın uygun, doğru taraflarını veya eksik, yanlış taraflarını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda çalışmanın birinci bölümünde felsefe eğitim ilişkisi bağlamında eğitim felsefesi açıklanmaya çalışılmıştır. Sonraki bölümde bilgi çeşitleri ele alınmıştır. Düzgün bir eğitim programının farklı amaçları vardır ve her eğitim programı farklı bilgi türlerini içeren bir ders programını yansıtmalıdır. Dolayısıyla eğitimdeki bu çeşitliliği çoğulcu bir anlayışla yansıtmak tezin önemli iddialarından biri olmuştur. Tezin üçüncü bölümünde ise doğruluk kuramları ve bilgi çeşitleri arasındaki ilişki eğitimsel sonuçlarıyla ortaya koyulmuştur. Bu bölümdeki amacımız her bilgi çeşidinin her doğruluk anlayışına uymayacağını göstermek ve bir eğitim programında tüm derslere, farklı ders içeriklerine dayanan çeşitliliğe ihtiyaç olduğunu aktarmaktır. Çalışmanın son bölümünde amacımız, eğitim felsefeleri açısından demokratik, çoğulcu ve işe yarar bir eğitim yaklaşımı sonucu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study which we pretend to carry out in the light of contemporary educational philosophy approaches; the aim is to reveal the appropriate, correct aspects or the missing and incorrect aspects of each theory and approach through the relationship of these approaches with the theories of truth. In this direction, in the first part of the study, the philosophy of education in the context of philosophy education relationship was tried to be explained. In the next section, types of information are discussed. A proper educational program has different objectives, and each educational program should reflect a syllabus that includes different types of knowledge. Therefore, reflecting this diversity in education with a pluralistic understanding has been one of the important claims of the thesis. In the third part of the thesis, the relationship between the theories of accuracy and the types of knowledge was revealed with the educational results. Our aim in this section is to show that not every type of knowledge fits every understanding of truth and to convey that there is a need for diversity based on all courses and different course contents in an education program. In the last part of the study our aim is to present a democratic pluralistic and useful educational approach through in terms of educational philosophies