Üç farklı dolum materyalinin ve kriyoterapi uygulamasının kanal tedavisi sonrası oluşan ağrı üzerine etkisi
Effect of three different root canal obturation materials and cryotherapy on pain after root canal treatment
- Tez No: 908763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHTER ŞANAL ÇIKMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı 3 farklı dolum materyali kullanılarak yapılan kanal tedavilerinde kriyoterapinin postoperatif ağrı üzerine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmamızda, kliniğimizde tedavi olmuş, irreversible pulpitis ve semptomatik apikal periodontitis tanılı tek köklü tek kanallı dişe sahip 73 hastaya ait hasta takip formları kullanıldı. Kullanılan kanal dolum materyali ve kriyoterapi uygulamasına göre 6 ayrı grup belirlendi: 1-AH Plus/Kriyoterapi(+), 2- AH Plus/Kriyoterapi(-), 3- TotalFill BC Sealer/Kriyoterapi(+), 4- TotalFill BC Sealer/Kriyoterapi(-), 5- TotalFill BC RRM/Kriyoterapi(+), 6- TotalFill BC RRM/Kriyoterapi(-). Hastaların 1., 2. ve 3.gün sonunda VAS skalasına göre belirttikleri postoperatif ağrı değerleri incelendi. Postoperatif ağrı verilerinin değerlendirilmesi için Ki-kare testi, Welch's tek yönlü ANOVA testi, Shapiro-Wilk testi ve Q-Q grafiği, Levene's testi kullanıldı. Bulgular: Tedaviden sonra oluşan en şiddetli ağrı 24. saate görüldü ve zamanla azaldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of cryotherapy on postoperative pain in root canal treatments using 3 different filling materials. Material and Method: In our study, patient follow-up forms belonging to 73 patients with single-rooted, single-canal teeth diagnosed with irreversible pulpitis and symptomatic apical periodontitis who were treated in our clinic were used. 6 separate groups were determined according to the root canal filling material used and cryotherapy application: 1-AH Plus/Cryotherapy(+), 2-AH Plus/Cryotherapy(-), 3-TotalFill BC Sealer/Cryotherapy (+), 4-TotalFill BC Sealer/Cryotherapy(-), 5-TotalFill BC RRM/ Cryotherapy(+), 6-TotalFill BC RRM/Cryotherapy(-). Postoperative pain of the patients at the end of the 1st, 2nd and 3rd days was recorded according to the VAS scale. Chi-square test, Welch's one-way ANOVA test, Shapiro-Wilk test, Levene's test were used to evaluate the data. Results: No significant difference was found in postoperative pain between sealer types (p>0.05), however, significant decrease in pain was observed over time (p0.05).