Kanal tedavili mandibular premolar dişlerde farklı ıntraorifice bariyerlerin kırılma direncine etkisi
The effect of different intra-oriented barriers on fracture resistance in root canal treated mandibular premolars
- Tez No: 908778
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Endodontik tedavi görmüş kökler, zayıflamış yapıları nedeniyle kırılmaya daha yatkındır. Kanal giriş kavitesi hazırlığı, kök kanal enstrümantasyonu, irrigasyon, post boşluğu hazırlığı ve obturasyonu içeren endodontik tedavi prosedürleri olası kırılmalara için predispozan faktörler olarak kabul edilebilir. Kanal ağzının bariyerlerle kök güçlendirmesi, endodontik tedaviden sonra kök kırılma oranını azaltabilir. Bu çalışmanın amacı kanal tedavili mandibular premolar dişlerde farklı ıntraorifice bariyerlerin kırılma direncine etkisine bakmaktır. Kanal tedavisi yapılmış 65 mandibular premolar diş kökü her biri 13 er adetlik 5 gruba ayrılmıştır. Tüm dişler 30/0.4 açılı kanal eğesi ile genişletilip lateral kondensasyon yöntemi ile doldurulmuştur. Universal test cihazı ile köklere, kırılana dek dikey kuvvet uygulandı ve değerler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Endodontically treated roots are more prone to fracture due to their weakened structure. Endodontic treatment procedures including canal entry cavity preparation, root canal instrumentation, irrigation, post cavity preparation and obturation can be considered as predisposing factors for possible fractures. Root reinforcement of the canal orifice with barriers may reduce the rate of root fracture after endodontic treatment. The aim of this study was to investigate the effect of different intraorifice barriers on fracture resistance in root canal treated mandibular premolars. The roots of 65 root canal-treated mandibular premolars were divided into 5 groups of 13 teeth each. All teeth were expanded with a 30/0.4 angle canal file and filled by lateral condensation method. A vertical force was applied to the roots with a universal testing machine until fracture and the values were recorded.