Endometrium kanseri hastalarında viseral yağ dokusu-kas oranının prognoza etkisi
The impact of visceral fat-to-muscle ratio on prognosis in patients with endometrial cancer
- Tez No: 908777
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA AYKUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Obezite, EK gelişimini obez olmayan hastalara göre 2-5 kat artıran önemli bir risk faktörüdür. Obeziteyi tanımlamakta genellikle vücut kitle indeksi (VKİ) kullanılır. Ancak bu ölçüt; kiloya yağ, kas ve kemiklerin etkisini ayırt etmekte yetersiz kalır. Bu çalışmadaki amaç; viseral ve subkutan yağ dokusu ile birlikte iskelet kasının radyolojik ölçümlerinin, endometrium kanserli hastalarda klinik özellikler ve prognoz ile ilişkisinin incelenmesidir. Retrospektif yapılan bu çalışmaya 2014-2023 yılları arasında primer cerrahisi merkezimizde yapılmış ve endometrial karsinom tanılı, preoperatif BT/MR görüntülerine ve VKİ verilerine erişilen 109 hasta dahil edilmiştir. L3-L4 seviyesinden alınan tek aksiyel kesitte, viseral, subkutan yağ ve iskelet kası alanı ayrı ayrı ölçülmüştür. Bu ölçümler kullanılarak, viseral yağ alanı-kas oranı, toplam yağ alanı- kas oranı ve iskelet kas indeksi hesaplanmıştır. Hastaların tanı anında ortalama yaşı 61,5, ortalama VKİ, 35,24 idi. Dört hastadan üçünün (%74,3) obez (VKİ>30) olduğu görüldü. Yapılan analizlerde ortalama hastalıksız sağkalım 96,1, toplam sağkalım 92,9 ay olarak bulundu. Tanı yaşı ve evre arttıkça rekürrens riskinin ve mortalitenin arttığı görülmüştür. Obezite ilişkili radyolojik ölçümler (SYA, VYA, TYA, İKA) ve bunlar kullanılarak hesaplanan oranların (VYA/İKA, TYA/İKA, SMI) yüksek ve düşük olmak üzere iki gruba bölünmüştür ve klinik özellikler ve sağkalım açısından karşılaştırılmışlardır. İskelet kas alanı yüksek olan hastaların genellikle daha düşük evreli olduğu, iskelet kas alanı düşük olan hastaların yüksek evreli (evre III-IV) olduğu saptanmıştır (p=0,036). Bu gruplar arasında hastalıksız ve toplam sağkalım açısından anlamlı farklılık görülmemiştir. Obezite ve endometrium kanseri ilişkisinin altında yatan hücresel mekanizmaların aydınlatılması, bunların klinik sonuçlarının ve tedavi protokollerine etkisinin anlaşılabilmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a significant risk factor, increasing the likelihood of developing endometrial cancer (EC) by 2-5 times compared to on-obese individuals. While body mass index (BMI) is typically used to define obesity, it fails to differentiate the contributions of fat, muscle and bone to overall body weight. The objective of this study is to investigate the relationship between radiological measurements of skeletal muscle and visceral and subcutaneous fat tissue, and their association with clinical features and survey in patients with EC. This retrospective study included 109 patients diagnosed with EC who underwent primary surgery in our center between 2014-2024 and for whom preoperative CT/MR images and BMI data were available. Visceral, subcutaneous fat, and skeletal muscle areas (VFA, SFA, SMA) were measured from a single axial slice taken at the L3-L4 vertebral level. Ratios of visceral fat area to muscle area (VFA/SMA), total fat area to skeletal muscle area (TFA/SMA) and the skeletal muscle index (SMI) were subsequently calculated. The mean age was 61.5 years, with a mean BMI of 35.24 with 74.3% of patients classified as obese (BMI > 30). The mean disease-free survival was 96.1 months with the overall survival being 92.9 months. Increased risk of recurrence and mortality was correlated with advancing age and higher stage at diagnosis. Radiological measurements associated with obesity, including VFA, SFA, TFA, and SMA, as well as their respective ratios (VFA/SMA, TFA/SMA, SMI), were stratified into high and low groups and compared in terms of clinical features and survival outcomes. Notably, patients with higher SMA tended to have lower cancer stages, while those with lower SMA were more frequently staged at III-IV (p = 0.036). However, no significant differences in disease-free or overall survival were observed between these groups. While skeletal muscle area appears to be inversely associated with cancer stage, obesity-related radiological measurements do not significantly impact survival outcomes in endometrial cancer patients. Further research is needed to elucidate the underlying mechanisms and their clinical implications.