Obezite cerrahisine başvurma durumlarına göre obez bireylerin ruhsal sağlık açısından değerlendirilmesi
Mental health evaluation of obese individuals according to their application to obesity surgery
  1. Tez No: 908785
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA ÇITIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Obezite multidisipliner bir hastalık olduğu için tedavi de alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Obezite cerrahisi Beden Kitle İndeksi (BKI) 30 kg/m2'nin üzerinde olan (obez) bireylere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Obez bireylerde beden imajı memnuniyetsizliği, öz saygınlık azlığı, yeme bozuklukları, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik bozukluklar daha çok görülmektedir. Cerrahi sonrası bu bozukluklarda düzelme veya da artma olabilir. Bu yüzden cerrahiye başvuran bireylerin psikiyatrik açıdan değerlendirilmiş olması gereklidir. Araştırmanın amacı, obezite cerrahisine başvuran obez bireyler ile başvurmayanlar arasında ruhsal sağlık açısından bir farklılığın olup olmadığını tespit etmektir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırmanın evrenini, Tokat'ta bulunan özel bir hastanede Genel Cerrahi Bölümüne obezite cerrahisi için başvuran veya herhangi bir rahatsızlık nedeniyle başvuran, 18- 65 yaş aralığındaki obez bireyler oluşturmaktadır. Evreni belli olan gruptan örneklem hacmi G*Power 3.1.9.6 programı kullanılarak hesaplanmıştır. Her grupta en az 78 olmak üzere toplamda en az 156 bireyin çalışmaya alınması planlanmıştır. Çalışmada obezite cerrahisine başvuran 93 birey ve cerrahiye başvurmayan 83 birey olmak üzere toplam 176 birey analize dahil edilmiştir. Araştırma grubundaki tüm bireylere demografik bilgilerin sorgulandığı bir anket formu ve“Mahony bariatrik cerrahiye başvuranların ruhsal sağlık açısından değerlendirme ölçeği (MPABS)”yüz yüze görüşme yöntemiyle gönüllülük esasına göre uygulanmıştır. 115 sorudan oluşan MPABS Mahony tarafından geliştirilmiş, Oğuz ve ark. tarafından 2022 yılında Türkçeye çevrilmiştir. Bu ölçeğin duygusal ve aşırı yeme (EBE), kilo ile ilgili disforik duygular (DFW), kiloya bağlı erken yaşam sorunları (ELPW) ve olumlu tedavi tutumu ve destekleyici çevre (PATASE) olmak üzere dört alt ölçeği vardır. İstatistiksel analizde, sürekli değişkenlere ait veriler ortalama±standart sapma şeklinde; kategorik değişkenlere ilişkin veriler ise n (%) şeklinde verilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, tek yönlü varyans analizi, Ki-kare testi, Pearson korelasyon analizi ve Lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. p değerleri 0.05'den küçük hesaplandığında istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Hesaplamalarda hazır istatistik yazılımı kullanılmıştır (SPSS 22.0 Chicago, IL, USA). Bulgular: Çalışmaya katılan 176 bireyin %64,8'i (114) kadın, %35,2'si (62) erkek, yaş ortalaması 36,48±11,86'dır. Katılımcıların %38,1'i lisans ve üstü mezunu, %79'unun gelir düzeyi orta, %55,7'si kendini dış görünüş olarak şişman görmekte, %22,7'sinin psikiyatrik hastalık öyküsü var ve %68,8'inin ailesinde obez birey vardır. Araştırmaya katılan obez bireylerin BKİ ortalaması 42,09±5,85 ve %52,8'i obezite cerrahisine başvurmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Since obesity is a multidisciplinary disease, treatment should be carried out by experts in the field. Obesity surgery is a treatment method applied to individuals with a Body Mass Index (BMI) over 30 kg/m2. Psychological disorders such as body image dissatisfaction, low self-esteem, eating disorders, depression and anxiety are more common in obese individuals. These disorders may improve or increase after surgery. Therefore, individuals applying for surgery should be evaluated psychiatrically. The aim of the research is to determine whether there is a difference in mental health between obese individuals who apply for bariatric surgery and those who do not. Method: The population of this descriptive and cross-sectional study consists of obese individuals between the ages of 18 and 65 who applied to the Department of General Surgery at a private hospital in Tokat for obesity surgery or due to any illness. The sample size from the group whose population was known was calculated using the G*Power 3.1.9.6 program. A mass gathering of at least 156 people was planned, including at least 78 of the group. In the study, a total of 176 individuals were included in the analysis, 93 individuals who applied for obesity surgery and 83 individuals who did not apply for surgery. A survey form asking demographic information and the“Mahony bariatric surgery applicants' mental health assessment scale (MPABS)”were administered to all individuals in the research group on a voluntary basis by face-to-face interview method. MPABS, consisting of 115 questions, was developed by Mahony and translated into Turkish by Oğuz et al. in 2022. This scale has four subscales: emotional and binge eating (EBE), weight-related dysphoric feelings (DFW), weight-related early life problems (ELPW), and positive treatment attitude and supportive environment (PATASE). In statistical analysis, data for continuous variables are expressed as mean±standard deviation; Data regarding categorical variables are given as n (%). In comparisons between groups, the significance test of the difference between two means, one-way analysis of variance, Chi-square test, Pearson correlation analysis and Logistic regression analysis were used. P values were considered statistically significant when calculated to be less than 0.05. Ready-made statistical software was used in the calculations. (SPSS 22.0 Chicago, IL, USA). Results: Of the 176 individuals participating in the study, 64.8% (114) were women and 35.2% (62) were men, and the average age was 36.48±11.86. 38.1% of the participants have a bachelor's degree or above, 79% have a medium income level, 55.7% consider themselves fat in appearance, 22.7% have a psychiatric history and 68.8% have a psychiatric history. There is an obese person in the family. The average BMI of the obese individuals participating in the study was 42.09±5.85 and 52.8% of them applied for obesity surgery.