Tokat devlet hastanesinde karşılaşılan iş kazalarının değerlendirilmesi
Evaluation of work accidents encountered in Tokat state Hospital
  1. Tez No: 908786
  2. Yazar: SÜLEYMAN MENTEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT EĞRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Hastane ortamında gerçekleşen iş kazaları her yıl birçok insanın sağlığını tehlikeye atmakta, yaralanmalara ve hatta ölümlere neden olmaktadır. Bu durum maddi açıdan da büyük kayıplara yol açmaktadır. Sağlık çalışanları, sağlık sektöründe çalışırken çeşitli risklere maruz kalmaktadır. Bu çalışma, Tokat Devlet Hastanesindeki sağlık çalışanlarının son beş yılda yaşadığı iş kazalarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırma Tokat Devlet Hastanesinde çalışan personellerin 2018-2022 yıllarında 253 sağlık çalışanının geçirdikleri iş kazalarını retrospektif olarak değerlendirebilmek için yapılan tanımlayıcı, kesitsel tipte bir araştırmadır. Verilerin toplanması amacıyla Tokat Devlet Hastanesinde iş kazası olduğunda rutin olarak kullanılmakta olan Kaza – Olay Bildirim Formu, Kan ve Vücut Sıvılarının Sıçramasına Maruz Kalan Çalışan Bildirim Formu, Kök Neden Analizi Formu ve Kesici – Delici Alet Yaralanmaları Bildirim Formlarındaki sorulardan yararlanılarak oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Hastane kayıtlarında yer alan daha önce iş kazası geçiren çalışanlara ait bu formlar retrospektif olarak incelenerek çalışmada kullanılması planlanan veriler anket formuna aktarılmıştır. İş kazası geçirmiş olan bireylerin demografik ve iş ile ilgili bulgularına dair frekans dağılımları sayı, yüzde, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerle gösterilmiştir. Gruplararası karşılaştırmalarda Ki kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Work accidents that occur in the hospital environment endanger the health of many people every year, causing injuries and even deaths. This situation also causes great financial losses. Healthcare workers are exposed to various risks while working in the healthcare sector. This study was conducted to examine the work accidents experienced by healthcare workers at Tokat State Hospital in the last five years. Method: This research is a descriptive, cross-sectional study conducted to retrospectively evaluate the work accidents of 253 healthcare professionals working at Tokat State Hospital between 2018 and 2022. In order to collect data, a survey form was used, which was created using the questions in the Accident - Incident Reporting Form, Employees Exposed to Blood and Body Fluids Splash Notification Form, Root Cause Analysis Form and Sharps - Sharps Injuries Notification Forms, which are routinely used in case of work accidents at Tokat State Hospital. These forms belonging to employees who had previous work accidents in the hospital records were examined retrospectively and the data planned to be used in the study were transferred to the survey form. Frequency distributions of demographic and work-related findings of individuals who have had a work accident are shown with descriptive statistics such as number, percentage, minimum, maximum, average and standard deviation Chi square test was used for intergroup comparisons.