Çok amaçlı hibrit esnek akış tipi çizelgeleme problemi için bir çözüm önerisi: Rulman imalat örneği
Multi-objective hybrid flexible flowshop scheduling problem: A solution proposal for bearing manufacturing example
- Tez No: 908795
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK KOCAKALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Geleneksel üretim süreçlerinin artan karmaşıklığı, müşteri taleplerindeki değişkenlik ve sürdürülebilirlik hedefleri, üretim tesislerini daha esnek ve verimli hale getirme gerekliliğini doğurmuştur. Rekabeti sürdürebilmek amacıyla işletmeler farklı üretim sistemlerini tercih etmektedirler. Hibrit Esnek Akış Tipi Çizelgeleme de bunlardan biridir. Bu çalışmada rulman imalatı yapan bir işletmede çok amaçlı Hibrit Esnek Akış Tipi Çizelgeleme problemi ele alınmıştır. Çevresel sorunların giderek artması ve üretim sektöründe enerji tüketiminin yüksek olması, enerji tüketimi konusunda bazı çalışmaların gerekli olduğunu göstermektedir. Bu nedenle üretim sektöründeki enerji tüketiminin en küçüklenmesi istenmiştir. Bu amacın yanında en büyük tamamlanma zamanını da en küçüklemeye yönelik çok amaçlı bir matematiksel model önerilmiştir. Çalışmada önerilen model, GAMS/CPLEX optimizasyon araçları ile çözülmüş ve hem örnek verilerle hem de gerçek veriler ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, modelin Hibrit Esnek Akış Tipi Çizelgeleme problemlerini etkili bir şekilde çözebilecek potansiyele sahip olduğunu ve bundan sonraki çalışmalara ışık tutabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing complexity of traditional production processes, variability in customer demands, and sustainability goals have necessitated making production facilities more flexible and efficient. To maintain competitiveness, businesses are opting for different production systems, one of which is the Hybrid Flexible Flowshop Scheduling. In this study, a multi-objective Hybrid Flexible Flowshop Scheduling problem is addressed in a bearing manufacturing company. Increasing environmental problems and high energy consumption in the production sector indicate that some studies on energy consumption are necessary. For this reason, it was desired to minimize energy consumption in the production sector. In addition to this purpose, a multi-objective mathematical model has been proposed to minimize the maximum completion time. The proposed model is solved using GAMS/CPLEX optimization tools and tested with both sample and real data. The results indicate that the model has the potential to effectively solve Hybrid Flexible Flowshop Scheduling problems and can serve as a reference for future studies.