Genetic research in autoinflammatory diseases
Otoinflamatuar hastalıklarda genetik araştırma
  1. Tez No: 908796
  2. Yazar: ZEYNEP TONBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA TAHİR TURANLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT İNCİ ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler ve Translasyonel Biyotıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sistemik inflamasyonla karakterize edilen ve doğal bağışıklık sistemiyle ilişkilendirilen otoinflamatuar hastalıklar, inflamazomlar tarafından tetiklenir. Otoinflamatuar hastalıklardan en yaygın olanı, Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı olup, monojenik otoinflamatuvar olarak kabul edilir. 2023 yılında grubumuz tarafından yapılan son bir çalışmada, üç nesli kapsayan bir ailenin, Ailevi Akdeniz Ateşi'ne (FMF) benzeyen otoenflamatuar bir fenotip sergilediği ancak hastaların MEFV geninde herhangi bir patojenik varyant taşımadığı bulundu. Tezin ilk bölümü, PSTPIP1 geninde bulunan iki nadir yanlış anlamlı patojenik varyantın (p.R228C ve p.A372V) pirin inflamazomu üzerindeki etkilerini ve işlevsel rollerini in vitro hücre kültürü modelleri aracılığıyla araştırmayı amaçlamaktadır. Tezin ikinci bölümünde ise, başka bir inflamatuar hastalık olan Takayasu Arteriti hastalarının ekzom verileri kullanılarak aday gen bulunmuş olup (PPP1R32), bu gendeki p.G200S (NM_145017.3: c.598G>A, rs148713373) yanlış anlamlı varyantın ,in vitro hücre kültürü modeli kullanılarak hastalığın patogenezinde rolü olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Autoinflammatory diseases characterized by systemic inflammation and associated with the innate immune system are triggered by inflammasomes. The most common autoinflammatory disease is Familial Mediterranean Fever, which is considered monogenic inheritance. In a recent study conducted by our group in 2023, it was found that a family spanning three generations exhibited an autoinflammatory phenotype resembling Familial Mediterranean Fever (FMF); however, the patients did not carry any pathogenic variants in the MEFV gene. The first section of the thesis aims to investigate the effects and functional roles of two rare missense pathogenic variants (p.R228C and p.A372V) found in the PSTPIP1 gene on the pyrin inflammasome using in vitro cell culture models. In the second section of the thesis, a candidate gene (PPP1R32) has been identified using exome data from Takayasu Arteritis patients, another inflammatory disease. The aim is to investigate whether the missense variant p.G200S (NM_145017.3: c.598G>A, rs148713373) in this gene plays a role in the pathogenesis of the disease using an in vitro cell culture model.