Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'de yerel yönetimlerin vergi yapısının değerlendirilmesi
Evaluation of the tax structure of local governments in Türkiye in the European Union process
  1. Tez No: 908805
  2. Yazar: DUYGU YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN BİLGE AGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezde, Kanunlar ve Avrupa Yerel yönetimler Özerklik Şartı'nı onaylayan Türkiye'nin Şart'a yaklaşımı, çekince koyduğu maddeler ve Şart'ın Türkiye'ye yansımaları ile Türkiye'de yerel yönetimlerin vergi yapısı ele alınmıştır. Vergilendirme, nüfus politikasını yönlendirmek için bir araç olarak kullanılmaktadır. Türkiye, Avrupa Yerel yönetimler Özerklik Şartı'nın bazı maddelerine çekince koysa da bazı ilkelerini uygulamıştır. Günümüzde özellikle üniter devletlerde gelir getiren vergilerin birçoğu merkezi yönetimin elinde toplanmıştır. Gelir vergisi, kurumlar vergisi ve katma değer vergisi gibi etkin işlem vergileri tamamen merkezi yönetime devredilmiştir. Yerel yönetimler, toplum bireylerinin tercih ve eğilimlerini belirlemede merkezi yönetime göre daha etkin olduklarından, yerel nitelikteki bazı vergi dirençlerinin üstesinden gelme konusunda merkezi yönetimden daha iyi bir konumdadırlar. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, yerel yönetim kavramını açıklamaktadır. İkinci bölüm, Avrupa Birliğinde yerel yönetim süreçlerini ve Yerel Yönetimlerde Özerklik Şartı'nın ortaya çıkışını ele almaktadır. Üçüncü bölüm, Türkiye'de yerel yönetimler ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın Türkiye'de uygulanabilirliğini incelemektedir. Dördüncü bölüm ise, Türkiye'de yerel yönetimlerin vergi yapısını kanunlar ve yasalar çerçevesinde açıklanmıştır. Ayrıca, Avrupa komisyonuna uyum sürecince ilişkin 1998 yılında yayınlanmaya başlayan ve günümüze kadar dönemi kapsayan zaman diliminde ilerleme raporları, vergisel açıdan yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Türkiye's approach to the European Charter of Local Self-Government, its approach to the Charter, its reservations, the reflections of the Charter on Türkiye and the tax structure of local governments in Turkey are discussed. The taxation is used as a tool to direct population policy. Although Türkiye has made reservations to some articles of the European Charter of Local Self-Government, it has implemented some of its principles. Currently, especially in unitary states, most revenue-generating taxes are concentrated in the hands of the central government. Income tax, corporate tax and effective transaction taxes such as value added tax, VAT, have been completely transferred to the central government. Local governments are in a better position to overcome some local tax resistance than the central government, as they are more effective than the central government in determining the preferences and tendencies of the individuals of the society. The thesis consists of four chapters. The first chapter explains the concept of local government. The second chapter deals with local government processes in the European Union and the emergence of the Charter of Local Self-Government. The third chapter examines local governments in Türkiye and the applicability of the European Charter of Local Self-Government in Türkiye. The fourth chapter explains the tax structure of local governments in Türkiye within the framework of laws and legislations. In addition, the progress reports on the harmonization process with the European Commission, which started to be published in 1998 and cover the period until today, are interpreted from a tax perspective.