Yunan Mitolojisi ve yeni çağ resim sanatındaki yeri
Greek Mythology and it's places in new age painting art
- Tez No: 908806
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı; Yunan Mitolojisi ana karakterlerini tanımlamak ve resim sanatında çalışmalar yapan sanatçılar için Yunan Mitolojisi ve karakterlerinin resim sanatı üzerindeki etkilerini sunmaktır. Araştırmanın ilk bölümünde araştırmanın önemi ve amacından bahsedilmiş, ikinci bölümünde Yunan Mitolojisi ve Yunan mitolojisinde bulunan ana karakterler tanıtılmış üçüncü bölümünde ise Yunan Mitolojisi ve bu mitolojide var olan karakter ve hikayelerin Yeni Çağ resim sanatındaki düşüncesel ve teknik açıdan yansımaları anlatılmıştır. Sonuç olarak Yeni Çağ resim sanatında Yunan Mitolojisindeki karakterler bağlamında daha çok işlenen ve azınlıkta kalan karakter olgusu ile karşılaşılmıştır. Tanrılar arasında Zeus, Aphrodite gibi karakterler öne çıkarken, Hades gibi hikaye bakımından zengin olmayan karakterler resim sanatında diğerlerine oranla daha az işlenmiştir. Aynı durum titanlar, kahramanlar ve yaratıklarda da görülmektedir. Titanlarda Kronos ve Prometheus, kahramanlarda Pandora, Akhilleus, Herakles, yaratıklarda Medusa, Kentourlar, Satirler ön planda olup resimlerde fazlaca işlenen karakterlerdendir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to define the main chracters of Greek Mythology and to present the effects of Greek Mythology and its cheracters on the art of painting for artists working in painting. In the first part of the research, the importance and purpose of the research were mantionet in the second part Greek Mythology and the main characters in Greek Mythology were introduced, and in the third part, Greek Mythology and the intellectual and technical reflections of the charecters and stories in this mythology in the New Age painting art were explained. As a result, in the context of characters in Greek Mythology in the New Age painting art, the phenomenon of characters that are more processed and remain in the minority has been encountered. While characters such as Zeus and Aphrodite stand out amoung the gods, characters that are not rich in terms of story such as Hades are less processed in painting art compared to others. The same situation is seen in the titans heroes and creatures. Kronos and Prometheus are in the foreground among the titans, Pandora, Achilles, Heracles among the heroes, Medusa, Centaurs, Satyrs are in the foreground among the creatures and are among the characters that are processed more in the paintings.