Devlet içi çatışmaların karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of intra-state conflicts
  1. Tez No: 908829
  2. Yazar: HAYRİYE MÜJDE SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN KENAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 734
Özet
Çalışmanın amacı 1946-2022 arasında devlet içi çatışmaların karşılaştırmalı analizini yapmaktır. Çalışmada kullanılan Bilişsel evrim teorisi çalışmanın yazarı tarafından çatışmalara uyarlanmıştır. Çalışmada kullanılan veriler devlet içi çatışmaların ele alındığı en kapsamlı veri seti olan Uppsala Conflict Data Program (UCDP)' in verileri üzerinden ele alınmıştır. Çatışmaların bilişsel evrime giden sürecinde her bir bölge ve ülkede yaşanan devlet içi çatışmalar bölgesel düzeyde yatay analiz ve her bir ülke bazında dikey analizle ele alınmış ve bilişsel evrim teorisinin basamakları üzerinden çatışmalara uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to make a comparative analysis of intra-state conflicts between 1946-2022. Cognitive evolution theory used in the study was adapted to conflicts by the author of the study. The data used in the study was handled using the data of Uppsala Conflict Data Program (UCDP), which is the most comprehensive data set dealing with intra-state conflicts. In the process of conflicts leading to cognitive evolution, intra-state conflicts in each region and country were discussed with horizontal analysis at the regional level and vertical analysis on the basis of each country, and were adapted to the conflicts through the steps of the cognitive evolution theory.