Yenilikçi sinyalize kavşak tasarımlarının araştırılması ve mikro simülasyon ile analiz edilmesi
Examining innovative signalized intersection designs and analyzing them with micro simulation
  1. Tez No: 908832
  2. Yazar: HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gün geçtikçe kırsaldaki nüfus azalmakta, kentlerde ise nüfus artmaktadır. İlerleyen zamanlarda kent nüfus yoğunluğunun daha çok artması beklenmektedir. Bunun sonucu olarak kentlerde yaşanan trafik problemlerinin daha da artması kaçınılmazdır. Bu sorun toplumun yaşamını direkt olarak olumsuz etkilediğinden, Ulaştırma Mühendisliğinin en önemli çalışma konularından biridir. Kavşak tasarımlarında trafik hacimlerine uygun kavşak seçilmelidir. Eşdüzey kavşaklar, maliyetinin düşük olması şehrin siluetini bozmaması ve daha erişilebilir olması nedeniyle farklı düzeyli kavşaklara göre daha fazla tercih edilmektedir. Dünya genelindeki kavşak uygulamalarına bakıldığında Eşdüzey Kavşaklar ve Katlı Kavşaklar arasında geleneksel olmayan yeni kavşak tasarımları ortaya çıkmıştır. Displaced left turn (DLT, Yerinden edilmiş sola dönüş) kavşak tasarımı da geleneksel olmayan kavşak tasarımlarından birisidir. Bu kavşaklar literatürde Continuous flow intersection (CFİ, Sürekli akış kesişimi) olarak da bilinirler. Bu tez çalışmasında DLT kavşak tasarımına alternatif yeni bir kavşak tasarımı oluşturulmuştur. Bu tasarım geleneksel sinyalize kavşak tasarımı ile beş ayrı araç hacim senaryosunda PTV Vissim simülasyon programı kullanılarak karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalarda Synchro programı üzerinden hesaplanan sinyal süreleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; ortalama gecikme süresinde %61.54, ortalama hızda %101,70, toplam seyahat süresinde %33.82, toplam gecikme süresinde %51.74 iyileşme olduğu görülmüştür. Alternatif DLT tasarımının, DLT tasarımına göre daha küçük kavşak alanlarında uygulanabilecek bir tasarım olması sebebiyle dar kentsel alanlarda çözüm olarak uygulanabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Day by day, the population in rural areas is decreasing, while the population in cities is increasing. Urban population density is expected to increase further in the future. As a result, it is inevitable that traffic problems in cities will increase further. Since this problem directly affects the life of society negatively, it is one of the most important study subjects of Transportation Engineering. In intersection designs, intersections suitable for traffic volumes should be selected. At-grade intersections are preferred over different-level intersections because they are lower in cost, do not disrupt the city's silhouette, and are more accessible. When we look at intersection applications around the world, new non-traditional intersection designs have emerged between At-Grade Intersections and Elevated Intersections. Displaced left turn (DLT) intersection design is also one of the non-traditional intersection designs. These intersections are also known as Continuous flow intersections (CFI) in the literature. In this paper, a new intersection design has been created as an alternative to the DLT intersection design. This design was compared with the traditional signalized intersection design in five different vehicle volume scenarios using the PTV Vissim simulation program. Signal durations calculated through the Synchro program were used in comparisons. According to the analysis results, It was observed that there was an improvement of 61.54% in average delay time, 101.70% in average speed, 33.82% in total travel time, and 51.74% in total delay time. It has seen that alternative DLT design can be preferred as a solution in narrow urban areas because it is a design that can be applied in smaller intersection areas compared to the DLT design.