Sağlık çalışanlarının sağlık turizmi algılarının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma: Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma Ve Uygulama Merkezi ile Edirne Sultan I. Murat Devlet Hastanesi örneği
A research on the evaluation of health workers' perceptions of health tourism: The case of Trakya University Health Research and Application Center and Edirne Sultan I. Murat State Hospital
- Tez No: 908831
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÖNENÇ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sağlık turizmi özellikle son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde değer kazanan önemli bir turizm çeşididir. Sürekli değişen, gelişen bir yapıya sahip olan sağlık turizmi dinamik yapısıyla ülkemizde hızla yükselen bir trend olarak ön plana çıkmıştır. Artık ülkemizde de, dünya üzerindeki sağlık turizmi pastasından kendisine düşen payı alabilmek için ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemizdeki önemi giderek artan hizmet sektörlerinden birisi olan sağlık sektöründe, hizmet kullanıcılarının istek ve beklentileri günden güne değişmekte ve artmaktadır. Araştırmanın amacı, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Edirne Sultan I. Murat Devlet Hastanesinde uygulanan sağlık turizminde, sağlık çalışanlarının sağlık turizmi algılarını ölçmek, sağlık turizminin mevcut durumunu ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın diğer bir amacı ise, sağlık çalışanlarının sağlık turizmine yönelik bilgi ve farkındalık düzeylerinin ölçülmesidir. Araştırmadan elde edilen bulgular ise; araştırmaya katılan 382 sağlık çalışanının %58,9'u kadın, %41,1'i erkektir. Edirne'nin sağlık turizmi yeterliğine ilişkin algı puanı 3,52±0,37 olarak tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının Edirne'nin sağlık turizmi yeterliğine ilişkin algı düzeyinin orta-yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Kadın katılımcıların kurumsal yeterlikler, sağlık turizmi etkileri, Edirne'nin sağlık turizmi potansiyeli, hastanenin sağlık turizmi uygulamaları ve Edirne'nin sağlık turizmi yeterliği puanlarının, erkek katılımcılara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Edirne Devlet Hastanesinde çalışan katılımcıların Edirne'nin sağlık turizmi yeterliğine ilişkin algı puanları, Trakya Üniversitesi Hastanesinde çalışan katılımcıların puanlarına göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Health tourism has become an increasingly significant form of tourism, gaining prominence both globally and in Turkıye, particularly in recent years. Characterized by its dynamic and continuously evolving nature, health tourism has emerged as a rapidly growing trend within the country. Substantial efforts are now being made to secure a share of the global health tourism market. In Turkıye, the health sector, which has become one of the most critical service industries, is witnessing a continuous shift and increase in the demands and expectations of its users. The objective of this study is to evaluate the perceptions of healthcare professionals regarding health tourism at Trakya University Health Research and Application Center and Edirne Sultan I. Murat State Hospital, and to assess the current status of health tourism. Another aim is to measure the knowledge and awareness levels of healthcare professionals concerning health tourism. The findings indicate that among the 382 healthcare professionals who participated in the study, 58.9% were female, and 41.1% were male. The perception score of Edirne's adequacy in health tourism was found to be 3.52±0.37. It was determined that the healthcare professionals' perception of Edirne's adequacy in health tourism is at a moderate-to-high level. Female participants had higher scores compared to their male counterparts in terms of institutional competencies, the impacts of health tourism, Edirne's health tourism potential, the hospital's health tourism practices, and Edirne's overall adequacy in health tourism. Additionally, the perception scores regarding Edirne's adequacy in health tourism were significantly higher among participants working at Edirne State Hospital compared to those at Trakya University Hospital.Year