Küresel iklim değişikliği ve yoksulluk göstergelerinin analizi: Türkiye örneği
Analysis of global climate change and poverty indicators: The case of Turkey
  1. Tez No: 908840
  2. Yazar: DERYA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY TUNÇSİPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İklim değişikliği atmosfer, kara, deniz ve buzullarla kaplı olan gezegenimizin“Sanayi Devrimi'nden itibaren küreselleşme ve uluslararası küresel güçlerin ekonomik çıkarları sonucunda aşırı bir şekilde kirlenmesi ile başlayıp günümüze kadar devam eden küresel bir sorundur. Petrol, doğal gaz gibi fosil yakıtların kullanılması ile artan sera gazları, atmosferin ısınmasına ve doğal dengenin bozulmasına dolayısıyla küresel ısınmaya yol açmıştır. Bu durum deniz seviyesinin yükselmesine, orman yangınlarının artmasına ve meteorolojik afetlerin ardı ardına sıralanmasına yol açmıştır. İklim değişikliğinin yarattığı bu olumsuz etkiler doğal ve ekonomik kaynakları ciddi ölçüde tahrip etmeye başlamıştır. Bu tahribatla paralel olarak yoksulluk sorunu iyice açığa çıkmıştır. Küresel iklim değişikliği, birden fazla alan üzerinde etkiler oluşturan çok boyutlu bir olgudur. Küresel iklim değişikliğinin bu çok boyutlu özelliğinden dolayı, bu alanlar üzerindeki olumsuz etkileri daha fazladır. Bu çalışmada küresel iklim değişikliğinin yoksulluğu nasıl etkilediği IPCC'nin raporları referans alınarak araştırıldı. Küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkileri dünyada ve Türkiye'de ekonomiyi ve ekonomik sektörleri olumsuz etkileyerek ekonomiyi zarar vermiştir. Ekonomik zararların başında tarımsal faaliyetlere verilen zararlar gelmektedir. Bu durum, tüm dünyada ve Türkiye'de gıda enflasyonunun artışına sebep olmaktadır. İklim değişikliği, insanların açlıkla yüz yüze gelmesine ve giderek derinleşen eşitsizliklere neden olmaktadır. İklim değişikliği ile mücadele de alınan karbon ayak izi gibi politikalar, yoksul ve gelişmekte olan ülkeleri nasıl etkilediğini ”Çevresel Kuznets'' teorisiyle açıklandı. Çalışma, iklim değişikliği ile yoksulluk arasındaki ilişkiye odaklanarak teoriler ışığında bu ilişkiselliği analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Global Climate change is a global issues that has continued to this day starting with the excessive pollution of our planet, which is covered whit atmosphere, land, sea and glaciers, s as a result of globalization and the economic interests of international global powers since the ındustrial revolution. The use of fossil fuels such as oil and natural gas has led to an increase in greenhous gases causing the atmosphere to warm, disruptting the naturel balance and leading to global warming. This situation has reslted in rising sea levels, foreset fires, and an increase in meteorologial disaters. The negative effects of climate change have begun to destroy economic and natürel resources, leading to an inrease in poverty. Global climate change is a multidimensional structure that creates on multiple area Due to this multidimensional natüre, the negative Impacts of global climate change on these areas are, more significant. İn this study. Effects of global climate change on poverty were investigated based on IPCC reports. The negative effects of global climate change have harmed the economic and economic sectors Worldwide and in Turkey causing edamage. The primary economic damages are to agricultural activities. This stutiation has led to food inflation and overall inflation rising Worldwide and in Turkey. Consequnetly, people affected by these adverse conditions have migradet. Climate change and poverty have become the biggest issues of our time. Climate change has caused people to face hunger and deepened inequaltiy. Policies such as Carbon footprint measures taken to combat climate change have been explained using the "Enviromental Kuznets theory to Show how they affects poor and developing countries. As a result of this research, climate change has increased poverty.