Diyabetik maküla ödemi olgularında intravitreal anti-VEBF enjeksiyonun tedaviye yanıta olan ilişkisinin mikrovasküler yapılar üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of intravitreal anti-VEBF injection on treatment response in cases with diabetic macular edema on microvascular structures
  1. Tez No: 908845
  2. Yazar: MUHİDDİN FATİH BODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada diyabetik maküla ödemi olan hastalara uygulanan anti- vasküler endotelyal büyüme faktörü (anti-VEBF) enjeksiyonunun tedaviye yanıt ile ilişkisinin mikrovasküler yapılar üzerine olan etkinliğini Optik Koherens Tomografi Anjiyografi (OKTA) kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Eylül 2024 – Aralık 2024 yılları arasında OMÜ Göz Hastalıkları Polikliniğine başvuran hastalar prospektif olarak değerlendirmeye alınmıştır. Hastalara birer ay ara ile 3 doz intravitreal bevacizumab enjeksiyonu yapılmıştır. Tedavi öncesinde ve tedavi sonrasındaki kontrol muayenelerinde OKT ve OKTA görüntülemeleri alınmıştır. OKTA görüntülemeleri yüzeyel kapiller pleksus (YKP) ve derin kapiller pleksus (DKP) olmak üzere iki düzeyde ele alınmıştır. Alınan görüntülerden ImageJ yazılımı kullanılarak vasküler dansite (VD), vasküler uzunluk dansitesi (VUD), vasküler tortuyosite indeksi (VTİ), damar çapı indeksi (DÇİ), fraktal boyut (FB), foveal avasküler zon alanı (FAZ-A), foveal avasküler zon çevresi (FAZ- Ç), foveal avasküler zon sirkülaritesi (FAZ-Si) verileri elde edilmiştir. AngioTool yazılımı kullanılarak eksplant alanı (EA), damar alanı (DA), damar alan yüzdesi (DAY), toplam kavşak sayısı (TKS), toplam damar uzunluğu (TDU), ortalama damar uzunluğu (ODU), toplam uç nokta sayısı (TUNS), ortalama E lakünarite (OEL) verileri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of anti-VEGF injection on microvascular structures in patients with diabetic macular edema using Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA) according to treatment response. Materials and Methods: We prospectively evaluated patients who applied to the OMU Ophthalmology Outpatient Clinic between September 2024 and December 2024. We administered three intravitreal bevacizumab injections to the patients at one- month intervals. We obtained OCT and OCTA images at pre-treatment and post- treatment control examinations. We evaluated OCTA images at two levels: superficial capillary plexus (SCP) and deep capillary plexus (DCP). Using ImageJ software, we obtained vascular density (VD), vascular length density (VLD), vascular tortuosity index (VTI), vessel diameter index (VDI), fractal dimension (FD), foveal avascular zone area (FAZ-A), foveal avascular zone perimeter (FAZ-P), foveal avascular zone circularity (FAZ-CI) data from the obtained images. We calculated explant area (EA), vessel area (VA), vessel percentage area (VPA), total number of junction (TNoJ), total vessel length (TVL), mean vessel length (MVL), total number of endpoint (TNoEP), mean E lacunarity (MEL) data using AngioTool software.