Mekân ve din: Sakarya Orhan Gazi Camii örneği
Space and religion: The example of Sakarya Orhan Gazi Mosque
- Tez No: 908866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNERİGÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
“Mekân ve Din: Sakarya Orhan Gazi Camii Örneği”adlı tez çalışması genel anlamda dini bir mekânın çevresini nasıl etkilediğini, mekân/aidiyet ilişkisini anlamayı araştırmaktadır. Özelde ise Orhan Gazi Camii'sinin sosyolojik konumunu saptamayı ele almaktadır. Cami/mekân, mekân/cami ilişkisi bu tezin ana konuları arasında yer almaktadır. Bu tez çalışması, mekân-insan etkileşimini ve birbirleri üzerindeki etkilerinin var olup olmadığını araştırılması üzerine çalışılmış ve aktarılmıştır. Lefebvre, Soja, Foucault, Urry, Harvey gibi çeşitli kuramcıların mekân hakkında yapmış oldukları çalışmalardan çıkan sonuçlar değerlendirilmeye tabi tutularak anlaşılmaya çalışılmış ve çıkarımlarda bulunulmuştur. Bu tez çerçevesinde, Sakarya Adapazarı ilçesindeki fiziksel (mekân) ve sosyal unsurların çevreyi nasıl etkilediği ve bu unsurların toplumsal yapıya karşı müdahaleci bir yapısının olup olmadığı nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirildi. Dini bir mekân olan Sakarya Orhan Gazi Camii'sinin toplumu manevi anlamda etkilediği görülmektedir. Caminin insanlar üzerinde bir kimlik ve aidiyet duygusu oluşturduğu söylenebilir. Bu tezle toplum ve dini mekân arasında karşılıklı etkileşimin kendisini sürekli bir şekilde yenilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Space and Religion: The Case of Sakarya Orhan Gazi Mosque”investigates how a religious place affects its environment in general and the relationship between space and belonging. In particular, it deals with determining the sociological position of Orhan Gazi Mosque. Mosque/space, space/mosque relationship are among the main topics of this thesis. This thesis study has been studied and conveyed to investigate the space-human interaction and whether there are effects on each other. The results of the studies on space carried out by various theorists such as Lefebvre, Soja, Foucault, Urry and Harvey have been evaluated, tried to be understood and inferences have been made. Within the framework of this thesis, how the physical (space) and social elements in Sakarya Adapazarı district affect the environment and whether these elements have an intrusive structure against the social structure was carried out by qualitative research method. It is seen that Sakarya Orhan Gazi Mosque, which is a religious place, affects the society spiritually. It can be said that the mosque creates a sense of identity and belonging in people. With this thesis, it is concluded that the mutual interaction between society and religious space constantly renews itself.