Türkı̇ye'nı̇n bölgesel güç vizyonunda Afrika'nın önemi
The importance of Africa in Türkiye's regional power vision
- Tez No: 908867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bölge mefhumu, uluslararası ilişkiler mecrasında belirli kalıplara sıkıştırılmaya çalışılan ve özellikle Batı tekeliyle belirlenen bir hal almıştır. Bununla birlikte, bölgesel güçlerin belirlenmesinde en önemli rolü oynayan bölge, yeniden bir yaklaşımla belirlenerek bölgesel güçlerin incelenmesinde faydalı olacaktır. Bölgesel güçlerin ve küresel aktörlerin odaklanması gereken en önemli bölgelerden biri, vadettiği potansiyelle Afrika olmuştur. Çalışmanın amacı, Türkiye açısından bir bölge tanımlaması yaparak, Türkiye'nin başat bir bölgesel güç olabilmesinin yolunu tartışmaktır. Bu kapsamda, Afrika'nın Türkiye açısından önemi incelenecektir. Çalışma, bölge mefhumunun Bölgesel Güvenlik Kompleksi ile klasik coğrafi ve tarihi bölge tanımlamalarının dışında bir bakış açısı içermesi bakımından önemlidir. Yapılan bu nitel araştırma, ülke liderleri ve ilgili devlet kurumları gibi birincil veri kaynaklarının yanı sıra kitap ve makale gibi ikincil veriler de incelenerek, Türkiye'nin Afrika politikasını inceleyen bir tek vaka analizi üzerine kurulmuştur. Çalışma kapsamında, Türkiye'nin bulunduğu bölge dahilinde başat bir bölgesel güç olarak kabul edilemeyeceği, bölgesinde etkin olabilmek adına bölge dışında güç toplaması gerektiği ve odaklanılması gereken bölgenin ise sağladığı avantajlar kapsamında, Afrika olduğu savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The notion of region has become a concept in international relations that is tried to be squeezed into certain molds and determined by the monopoly of the West. However, the region, which plays the most important role in the determination of regional powers, will be useful in analyzing regional powers with a new approach. One of the most important regions that regional powers and global actors should focus on is Africa with its promising potential. The aim of this study is to define the region from Türkiye's perspective and discuss the way Türkiye can become a dominant regional power. In this context, the importance of Africa for Türkiye will be analyzed. The study is important in that it includes a perspective beyond the Regional Security Complex and classical geographical and historical definitions of the region. This qualitative research is based on a single case study analyzing Türkiye's Africa policy by examining primary data sources such as country leaders and relevant government agencies as well as secondary data such as books and articles.Within the scope of the study, it is argued that Türkiye cannot be considered a regional power within its region, that it needs to gather power outside the region in order to be effective in its region, and that the region to focus on is Africa, given the advantages it offers.