8. sınıf fen bilimleri dersi öğretim programının (2018) CIPP modeli bağlamında öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Examination of 8th grade science course curriculum (2018) according to teachers' opinions in the context of CIPP model
  1. Tez No: 908865
  2. Yazar: ÖMER OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada, ortaokul 8.Sınıf Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programının (2018), öğretmenlerin perspektifinden Stufflebeam'in CIPP (Bağlam-Girdi-Süreç-Ürün) modeli çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Belirlenen temel amaç doğrultusunda araştırmada betimsel karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmada, öğretmen görüşlerine ilişkin nicel ve nitel veriler toplanmıştır. Böylelikle, geniş kapsamlı bir veri tabanı oluşturulmuş ve programa yönelik öğretmen deneyimleri derinlemesine incelenmiştir. Araştırmanın nicel boyutu örneklemini; 2023-2024 eğitim öğretim yılında Antalya ilinde MEB'e bağlı devlet okullarında görev yapan ve elverişli örneklem yöntemi ile ulaşılan 107 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmanın nitel boyutu çalışma grubu ise, nicel örneklemden seçilen 16 Fen Bilimleri öğretmeninden oluşmuştur. Çalışmanın nicel verileri kapsamında öğretmen görüşleri Google Forms aracılığıyla toplanmış, daha sonra veriler Excel'e aktarılmış ve SPSS programında analiz edilmiştir. Öğretmenlerin demografik özellikleri frekans ve yüzde ile özetlenirken, 5'li Likert tipi ölçekten elde edilen veriler Normallik Testi, t-Testi, ANOVA ve Post Hoc Tukey testi ile derinlemesine incelenmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler için içerik analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları; öğretmenlerin, programın olumlu yönleri olarak; bağlam boyutunda öğrencileri aktif hale getirmesi, bilişsel becerilerini geliştirmesi ve öğrencilerin gelişim düzeylerine uygun olması; girdi boyutunda programın içeriğinin anlaşılır olması ve sarmal yapısının öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeylerini karşılaması; süreç boyutunda programda önerilen yöntem ve tekniklerin dersin amaçlarını gerçekleştirmeye uygun olması; ürün boyutunda ise değerlendirme türleri ve araçlarının uygun olmasını vurguladıkları belirlenmiştir. Diğer taraftan, araştırma sonuçlarında; programın bağlam boyutunda öğrencileri hayata hazırlama, süre, disiplinler arası ilişkiler; girdi boyutunda laboratuvar eksiklikleri ve hizmet içi eğitim ihtiyacı; süreç boyutunda materyal eksikliği ve öğrenci ilgisizliği; ürün boyutunda sınavların öğrenci başarısını ölçmede yetersiz kalması gibi yönlerinin, sınırlılıkları olarak dikkat çektiği belirlenmiştir. Demografik değişkenler (cinsiyet, kıdem, eğitim durumu, mezun olunan okul, sınıf mevcudu) açısından yapılan analiz sonuçları ise öğretmen görüşlerinin Bağlam ve Ürün boyutlarında mesleki kıdem düzeyi açısından anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu araştırmanın ortaya koyduğu sonuçların Fen Bilimleri Öğretim Programları ile ilgili yapılacak düzenlemelerde ve hazırlıklarda katkı sağlaması; aynı zamanda programlara yönelik tasarlanacak yeni araştırmalar için önemli ipuçları sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the 8th Grade Middle School Science Course Curriculum (2018) from the teachers' perspective within the framework of Stufflebeam's CIPP (Context-Input-Process-Product) model. In line with the determined primary purpose, a descriptive mixed method was used in the research. Quantitative and qualitative data regarding teachers' opinions were collected in the study. Thus, a comprehensive database was created, and teachers' experiences regarding the program were examined in depth. The quantitative dimension of the research sample consisted of 107 teachers working in public schools affiliated with the Ministry of National Education in Antalya province in the 2023-2024 academic year and reached through the convenience sampling method. The qualitative dimension of the research study group consisted of 16 Science teachers selected from the quantitative sample. Within the scope of the study's quantitative data, teachers' opinions were collected via Google Forms; then, the data were transferred to Excel and analyzed in the SPSS program. The demographic characteristics of the teachers were summarized with frequency and percentage, while the data obtained from the 5-point Likert-type scale were examined in depth with the Normality Test, t-test, ANOVA, and Post Hoc Tukey test. Content analysis was applied to the data obtained from the interviews. According to the research results, it was determined that the teachers emphasized the positive aspects of the program in the context dimension, activating the students, developing their cognitive skills, and being suitable for the development levels of the students; in the input dimension, the content of the program being understandable and the spiral structure meeting the readiness levels of the students; in the process dimension, the methods and techniques suggested in the program being suitable for achieving the objectives of the course; and in the product dimension, the appropriateness of the evaluation types and tools. On the other hand, in the research results it was determined that the aspects of the program, such as preparing students for life, duration, and interdisciplinary relations in the context dimension; in the input dimension, laboratory deficiencies and need for in-service training; in the process dimension, lack of materials and student disinterest; and in the product dimension, the inadequacy of the exams in measuring student success were noted as limitations. The analysis results in terms of demographic variables (gender, seniority, education status, graduated school, class size) revealed that teachers' opinions showed significant differences in terms of professional seniority level in the Context and Product dimensions. The results of this research are expected to contribute to the arrangements and preparations for Science curricula and provide essential clues for new studies to be designed for the programs