Yasal delil niteliği taşıyan kamera entegre edilmiş erişim kontrol cihazının tasarımı ve yazılımının geliştirilmesi
Design and software development of a camera-integrated access control device which has legal evidence qualifications
  1. Tez No: 908881
  2. Yazar: RAİF SİME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez çalışması, kameralı bir kartlı geçiş sistemi tasarımı, uygulanması ve değerlendirilmesini kapsamaktadır. Güvenlik ve izleme alanında önemli bir yer tutan bu sistemler, giriş ve çıkışların kontrolünü sağlayarak güvenliği artırmakta ve izleme imkânı sunmaktadır. Bu çalışmada, NFC kart okuyucu (RC522 modülü), kamera modülü ve Raspberry Pi kullanılarak entegre bir geçiş kontrol sistemi geliştirilmiştir. Sistem tasarımında, donanım entegrasyonu ve yazılım geliştirilmesi başarıyla gerçekleştirilmiştir. Python programlama dili ve OpenCV kütüphanesi kullanılarak yüz tanıma işlemleri yapılmış, PostgreSQL veri tabanı ile verilerin güvenli bir şekilde saklanması sağlanmıştır. Laravel yardımı ile merkezi yönetim yazılımı geliştirilmiştir. Tasarımda kullanılan JSON formatında veri aktarımı, veri entegrasyonunu kolaylaştırmış ve sistemin farklı bileşenleri arasında uyumlu veri iletişimi sağlanmıştır. Yapılan performans ve güvenilirlik testleri, sistemin yüksek doğruluk oranlarına sahip olduğunu, verilerin güvenli bir şekilde saklandığını ve zaman damgası ile veri bütünlüğünün sağlandığını göstermiştir. Elektronik delillerin geçerliliği ve güvenilirliği, 5651 sayılı yasa ve ilgili düzenlemeler çerçevesinde değerlendirilmiş ve sistemin hukuki gereksinimleri karşıladığı doğrulanmıştır. Kullanıcı deneyimini artırmak amacıyla SSH ve web arayüzü üzerinden yönetim özellikleri geliştirilmiş, kullanıcılar sistem ayarlarını kolaylıkla değiştirebilmiş, geçiş kayıtlarını görüntüleyebilmiş ve sistem durumunu izleyebilmiştir. Kullanıcı arayüzlerinin kullanılabilirliği test edilmiş ve kullanıcı dostu olduğu görülmüştür. Test kullanıcılarından alınan geri bildirimler doğrultusunda yapılan iyileştirmeler, sistemin kullanılabilirliğini ve verimliliğini artırmıştır. Sonuç olarak, bu tezde geliştirilen kameralı kartlı geçiş sistemi, güvenilir, etkili ve kullanıcı dostu bir çözüm sunmakta ve güvenlik alanında önemli bir katkı sağlamaktadır. Sistem, gerçek dünya uygulamaları için uygun olup, güvenlik ve izleme süreçlerinde etkin bir şekilde kullanılabilir niteliktedir. Gelecekte, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerinin entegrasyonu ile sistemin daha da geliştirilebileceği ve yüz tanıma algoritmalarının doğruluk oranlarının artırılabileceği öngörülmektedir. Ayrıca, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojileri ile sistemlerin entegrasyonu sayesinde daha kapsamlı ve bütüncül bir güvenlik çözümü sunabileceği öngörülmektedir. Söz konusu çalışma, hem teknik hem de hukuki gereksinimleri karşılayarak, güvenlik açısından yüksek standartlarda bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the design, implementation, and evaluation of a camera-based access control system. These systems play a significant role in security and surveillance by controlling and monitoring entries and exits, thereby enhancing security and providing monitoring capabilities. In this study, an integrated access control system using an NFC card reader (RC522 module), a camera module, and a Raspberry Pi has been developed. The system design successfully integrates hardware components and develops software components. Facial recognition processes have been performed using the Python programming language and the OpenCV library, while data has been securely stored using a PostgreSQL database. A central management software has been developed using the Laravel framework. Data transfer in JSON format has facilitated data integration and ensured compatible data communication between different system components. Performance and reliability tests have shown that the system achieves high accuracy rates, securely stores data, and ensures data integrity with timestamping. The validity and reliability of electronic evidence have been evaluated within the framework of Law No. 5651 and relevant regulations, confirming that the system meets legal requirements. To enhance user experience, management features have been developed through SSH and web interfaces, allowing users to easily change system settings, view access logs, and monitor system status. Usability tests have shown that user interfaces are user-friendly. Improvements made based on feedback from test users have increased the system's usability and efficiency. In conclusion, the camera-based access control system developed in this thesis offers a reliable, effective, and user-friendly solution, making a significant contribution to the field of security. The system is suitable for real-world applications and can be effectively used in security and surveillance processes. It is anticipated that the system can be further developed in the future with the integration of artificial intelligence and machine learning technologies, improving the accuracy of facial recognition algorithms. Additionally, integrating the system with Internet of Things (IoT) technologies can provide a more comprehensive and holistic security solution. This study offers a high-standard solution in terms of security by meeting both technical and legal requirements.