Sosyal medya örgütlenmesinin marka krizi üzerine etkisi: Trendyol konulu X paylaşımları ve etkileşimleri üzerine bir inceleme
The impact of social media organization on brand crisis: An investigation on Trendyol themed X posts and interactions
- Tez No: 908951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM NURDAN TÜMBEK TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Artan platform ve kullanıcı sayısı ile çevrimiçi etkileşimin de giderek arttığı sosyal medya, kullanıcılarına içerik paylaşma ve sürekli iletişim halinde bulunma gibi imkanlar sunmaktadır. Sosyal medyanın büyüyen etkisi sebebiyle platformlarda bireysel kullanıcıların yanı sıra markalar, haber kanalları, sendikalar, resmî kurumlar gibi geniş bir yelpazede farklı kullanıcı tipleri varlık göstermektedir. İnteraktivite ve bilgi akışının yüksek olduğu X (eski adıyla Twitter) platformu da doğası itibarıyla hem bireysel hem de örgütsel kullanım konusunda çeşitli faydalar sunmaktadır. Trendyol'un 2023 yılında karşılaştığı üç önemli marka krizinin hızlı bilgi yayılımı, geniş kitle erişimi, hashtag (#) kullanımı, medya ve kamuoyu etkisi yaratma gibi örgütsel hareketi destekleyecek faydalar sağlayan X platformunda yansımalarını inceleyen bu araştırma, platform üzerinde yapılan paylaşımların kriz ve kriz süreci üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Karma içerik analizi yöntemi ile gerçekleştirilen bu araştırmada yüksek etkileşime sahip paylaşımlar analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucu, kriz anlarında sosyal medyada sağlanan örgütlenmenin, kriz bilinirliğini artırdığını, kamuoyu oluşturduğunu ve kriz çözümlerine katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increasing number of platforms and users, social media, where online interaction is increasing, creates spaces for users to share content and be in constant communication. Due to the growing influence of social media, a wide range of different types of users such as brands, news channels, trade unions, government agencies, as well as individual users are present on these platforms. The X (formerly Twitter) platform, with its high level of interactivity and information flow, inherently offers various benefits for both individual and organizational use. This study examines the reflections of the three major brand crises Trendyol faced in 2023 on the X platform, which provides benefits to support organizational action such as rapid information dissemination, wide audience reach, hashtag (#) use, media, and public opinion impact, and reveals the effects of the posts made on the platform on the crisis and the crisis process. In this research, which was conducted with the mixed content analysis method, posts with high interaction were analyzed. The result of the research reveals that the organization provided on social media in times of crisis increases visibility, contributes to crisis solutions, and creates public opinion for the brand.