Organik, inorganik ve nano magnezyum kaynaklarının broylerlerde performans, bazı kan parametreleri, antioksidan, et kalitesi, histolojik ve dışkı parametreleri üzerine etkileri
Effects of organic, inorganic, and nano magnesium sources on performance, some blood parameters, antioxidant status, meat quality, histological, and fecal parameters in broilers
- Tez No: 908952
- Danışmanlar: PROF. DR. TARKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında, broylerlerde organik, inorganik ve nano magnezyum kaynaklarının performans, bazı kan parametreleri, antioksidan, et kalitesi, histolojik ve dışkı parametreleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grupları, her birinde dört alt grup bulunan bir kontrol ve üç deneme grubuna ayrılmıştır. Her bir alt grup, 12 hayvandan oluşmuş ve toplamda 192 adet Ross-308 broyler civcivi kullanılmıştır. Kontrol grubunun bazal rasyonuna katkı maddesi ilavesi yapılmazken, deneme grupları rasyonlarına sırasıyla; 80 mg/kg inorganik magnezyum oksit (İM), 80 mg/kg magnezyum glisinat (OM) ve 80 mg/kg nano magnezyum oksit (NM) ilavesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the effects of organic, inorganic, and nano magnesium sources on performance, blood parameters, antioxidant levels, meat quality, histological, and fecal parameters in broilers. The experiment was conducted with 192 Ross-308 broiler chicks, divided into four groups: one control group and three experimental groups, each consisting of 12 animals. While the control group received no additives in its basal diet, the experimental groups were supplemented with 80 mg/kg of the following: inorganic magnesium oxide (İM), magnesium glycinate (OM), and nano magnesium oxide (NM), respectively.