Türkiye'de kadın istihdamının önemi ve ekonomik etkileri
The Importance of women's employment in Turkey and its economic effects
- Tez No: 908966
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ÖZÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmanın Amacı: Gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye'de de kadınların işgücüne katılım oranı erkeklere göre daha düşük seviyelerde kalmaktadır. Bu durumun sebepleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte, genellikle kültürel ve sosyal normlara dayanmaktadır. Türkiye'deki kadınların işgücü piyasasında yaşadıkları sorunların büyük bir kısmında, kültürel olarak toplumun kadınlara atfettiği rollerin etkisi belirgin bir şekilde gözlemlenmektedir. Toplumun kadınlara biçtiği bu roller nedeniyle, kadınlar hayatlarının ilk anlarından itibaren erkeklerle eşit bir yer bulamamaktadırlar. Eğitim eşitliğinden yoksun kalan kadınlar, çalışma hayatında da erkeklere kıyasla dezavantajlı bir konumda kalmaktadırlar. Bu nedenle, kamu otoritelerinin kız çocuklarının eğitim hakkını güvence altına alması ve onların eğitim imkânlarına erkeklerle eşit şekilde erişimini engelleyen kültürel engelleri ortadan kaldırması gerekmektedir. Ayrıca, ev işleri ve bakım hizmetleri, kadınların işgücü piyasası dışında kalmasının bir diğer önemli nedenidir. Bu bağlamda, bakım hizmetlerine yönelik kamu politikalarının geliştirilmesi büyük bir önem arz etmektedir. Kamu tarafından çocuk ve yaşlı bakım hizmetlerine yapılan yatırımların arttırılması ve uygun fiyatlı, kaliteli bakım hizmetlerinin sunulması, hem toplumdaki kadınların üzerindeki yükü hafifletecek hem de kadınlara dolaylı olarak yeni istihdam olanakları sunabilecektir. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda önemli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, hem dünya genelinde hem de Türkiye'de daha kat edilmesi gereken uzun bir yol bulunmaktadır. Küresel veriler, uluslararası topluluğun vakit kaybetmeden ortak hareket etmesi gerektiğini göstermektedir. Kadın istihdamının güçlenmesi, kadınların güçlenmesi ve dolayısıyla insanlığın güçlenmesi anlamına gelmektedir Araştırmanın Yöntemi: Çalışmanın ilk bölümünde, kadın istihdamı kavramı tanımlanacak ve bu kavramın tarihsel gelişimi ile ekonomiye olan etkileri özetlenecektir. İkinci bölümde, kadın istihdamı ile ekonomi arasındaki ilişki incelenecek; son bölümde ise, kadın istihdamı ile gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) arasındaki ilişki, zaman serisi analizi yöntemleri kullanılarak açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research: As in many developing countries, the labor force participation rate of women in Turkey remains lower than that of men. Although the reasons for this situation vary from country to country, they are generally based on cultural and social norms. The influence of the cultural roles that society attributes to women is clearly observed in most of the problems experienced by women in the labor market in Turkey. Because of these roles that society assigns to women, women cannot find an equal place with men from the first moments of their lives. Women who are deprived of educational equality remain in a disadvantaged position compared to men in working life. Therefore, public authorities need to guarantee girls' right to education and eliminate cultural barriers that prevent them from accessing educational opportunities on an equal basis with men. Additionally, housework and care services are another important reason why women remain out of the labor market. In this context, the development of public policies for care services is of great importance. Increasing public investments in child and elderly care services and providing affordable, quality care services will both ease the burden on women in society and indirectly offer new employment opportunities to women. Although significant progress has been made in gender equality, there is still a long way to go both around the world and in Turkey. Global data show that the international community must act jointly without delay. Strengthening women's employment means empowering women and therefore strengthening humanity. Research Method: In the first part of this study, the concept of women's employment will be defined and the historical development of this concept and its effects on the economy will be summarized. In the second part, the relationship between women's employment and the economy will be examined; in the last part, the relationship between women's employment and gross domestic product (GDP) will be explained using time series analysis methods.