Hemodiyaliz merkezleri için yönetim bilişim sistemi geliştirilmesi
Development a management information system for hemodialysis centers
- Tez No: 90899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tez çalışmamda bağımsız ve özel olarak çalışan hemodiyaliz merkezleri için geliştirdiğim bir yönetim bilişim sistemi tanıtılmaktadır. Sistem hasta, personel, malzeme ihtiyaç planlama, stok kontrol, bakım modüllerinden oluşmaktadır. Hasta modülü temel bilgiler, hasta takibi, hasta çizelgeleme ve raporlama alt bölümlerinden oluşmaktadır. Bu modüllerden ilgili kuruluşlar için istenilen formda istatistiklik raporlar üretilmektedir. Personel modülünde temel personel bilgilerinin yanı sıra personel (doktor, hemşire) çizelgelemesi yapılmaktadır. Malzeme ihtiyaç planlama modülü-MRP mantığı ile, gerekli malzeme ihtiyaçları belirlenir ve siparişler açılır. Bu modül stok kontrol modülü ile birlikte çalışır. Hasta tipine bağlı olarak kullanılan malzeme hareketleri otomatik olarak gerçekleşir. Bakım modülü kullanılan diyaliz makineleri ile diğer teçhizat, periyodik bakım, arıza ve onarım işlerinin takibi amacı ile geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I developed a management information system for privately and independently operating hemodialysis centers. The system consist of Patient, Personal, Material Requirement Planning (MRP), Inventory Control and Maintenance modules. Patient module has necessary information for patient such as identification, controlling, scheduling and reporting. It is possible to produce statistical reports in suitable format for relevant establishments by the module. Personal module performs scheduling (for doctors and nurses) in addition to personal identification records. Material Requirement Planning module uses MRP logic to identify necessary material requirements and orders. This module works with Inventory Control module interactively. Material flow is performed automatically by the system according to patient type. Maintenance module is designed to observe failure, periodic maintenance and repair of dialysers other equipment.