Büyük Melen nehrinin kirlilik durumunun araştırılması
A Research on the pollution situation of river of Büyük Melen
  1. Tez No: 90900
  2. Yazar: GÜLAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Batı Karadeniz Havzası Efteni ovasının su kaynaklarını Küçük Melen, Uğur şüyu, Asardereleri, ve Büyük Melen Çayı oluşturmaktadır. Bu dereler Efteni gölünde toplanarak Büyük Meîen'i oluştururlar. Karadeniz'e kadar uzanan Büyük Melen'in İstanbul su havzası içine alınmakla birlikte önemi bir kat daha artmıştır. Melen çayı Aydoğan Köprüsünün bulunduğu bölgede D.S.Î. her ay yaklaşık 50 parametre üzerinde değerlendirme yapmaktadır. 1993 yılından 1999 yılma tüm veriler tanzimde kullanılmıştır. Bu verilere göre melen çayının çok iyi bir arıtımdan geçmesi gerekiyor. Özellikle BO5, KOPdaki aylarargöre^anİ değişimleri, Asjcıdaki Katı Madde Miktarı konsantrasyonunun çok fazla olması dolayısıyla Bulanıklığın fazla olmasına neden olmaktadır. Kısacası, çevresinde irili ufaklı yerleşim bîrimi bulunan, bununla birlikte hızla sanayileşen ve tarımsal amaçlı ziraî maddelerin bilinçsizce kullanılması nedeni ile hızla kirlenen Melen havzası su kaynaklarının etkili ve radikal karariar alınmadan korunması söz konusu olmadığı kanaatindeyim. vm
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON THE POLLUTION SITUATION OF THE RIVER OF BÜYÜK MEJLEN SUMMARY The water sources of Efîenİ Plain West Black Sea Reason consist of Küçük Melen (Small Rivulet), Uğur Suyu, Aksu, Asar stream and Big Rivulet Brook. These streams gather and consist of Big Rivulet and it falls on into The Black Sea. Since it was combined Istanbul water region, it has became more important. D.S.İ. (State Water Managing) evaluates the water of Melen Çayı with 50 parameter search of water near Aydoğan bridge zone every month. All data's from 1993 to 1999 have been used in my thesis. According to these dates Melen Çayı needs a very good purification. Especially BOIs, KOI change sudden according to months because of the amount of solid substance concentration is high courses the water becomes too turbid. Shortly, I think it wins no use the water sources will be defended without taking and having effective an, I radical decision to protect the water. Because of there tiny and agricultural materials are unconsciously. Shortly thinking that without defending the water soirees of Melen region is not suitable to use. EX ?fflt ¥ÜKS£KÖ6BETtM KÜİ0LU