Peryodik sınır şartlı gecikmeli singüler pertürbe özellikli yarı lineer problemler için nümerik yöntemler
Numerical solution methods for semi-li̇near parabolic equations with periodic boundary conditions, singular perturbation and delay arguments
- Tez No: 908995
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI DURU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada singüler pertürbe özellikli yarı lineer parabolik tip denklemler için periyodik sınır şartlı ve zamana göre gecikme argümanlı problemlere nümerik çözüm yöntemleri sunulmuştur. Söz konusu problemin kararlılığı enerji eşitsizliği yardımıyla araştırılmış ve L_2 normuna göre değerlendirilmiştir. Daha sonra kalan terimi integral biçiminde olan ve üstel baz fonksiyonları içeren interpolasyon kuadratür kuralları yardımıyla düzgün şebekede üstel katsayılı fark şemaları inşa edilmiştir. Elde edilen ayrık problemin çözümünün kararlılığı ayrık enerji eşitsizlikleri yardımıyla incelenerek hata oranı tespit edilmiştir. Teorik sonuçlar sayısal örnekler üzerinde bilgisayar kodları yardımıyla test edilerek incelenen problem için bilgisayar desteği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents numerical solution methods for singularly perturbated semilinear parabolic type equations with periodic boundary conditions and time delay arguments. The stability of the problem was investigated by using the energy inequality and evaluated with respect to the L_2 norm. Then, with the help of interpolation quadrature rules with exponential basis functions and the remainder term in integral form, difference schemes with exponential coefficients were constructed in the uniform network. The stability of the solution of the discrete problem was analyzed with the help of discrete energy inequalities, and the error rate was determined. The theoretical results were validated through numerical examples, for which computer codes were employed to provide computational support for the problem under study.