Design and evaluation of high-k dielectric materials for low-power 'green' OFET-based sensors
Düşük güçlü 'yeşil' OFET tabanlı sensörler için yüksek-k dielektrik malzemelerin tasarımı ve değerlendirmesi
- Tez No: 909027
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TRABZON, DR. ÖĞR. ÜYESİ SHEİDA FARAJİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez, çözelti halindeki polimerik dielektrikler ve organik yarı iletkenler kullanarak OFET tabanlı sensörleri tasarlamayı, fiziksel ve elektirksel karakterizasyonlarını yapmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, kapasitörler üzerinde nanopartiküllerle harmanlanmış sentetik ve doğal polimerik dielektriklerin potansiyel etkilerini de araştırmaktadır. Tez ana hatlarıyla beş bölümden oluşmaktadır: İlk iki bölüm OFET ve OPT cihazları hakkında yayınlanmış derleme makalelerinden oluşmaktadır. Bu cihazlar hakkında literatürden örneklerle desteklenen kapsamlı bir temel oluşturulmuştur ve cihazların mekanizmalarının açıklamalarını sunmaktadırlar. Üçüncü ve dördüncü bölümler, kapasitörler ve OFET cihazlarıyla ilgili deneysel araştırma bulgularını sunarak yeni içgörüler ve veriler sunmaktadır. Son bölüm sonuçları özetlemekte, araştırmayı değerlendirmekte, karşılaşılan zorlukları tartışmakta ve tezi gelecekteki yapılması planlanan ve önerilen çalışmalarla sonlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to design and focus on the exploration of OFET-based sensors using solution-processed polymeric dielectrics and organic semiconductors. It also investigates the potential of synthetic and natural polymeric dielectrics blended with nanoparticles on capacitors. The thesis is organised into five chapters: The first twochapters consist of the published review articles on OFET and OPT devices. They provide a comprehensive background on these devices, supported by examples from literature, along with explanations of the mechanisms of the devices. The third and fourth chapters present the experimental research findings related to capacitors and OFET devices, offering new insights and data. The last chapter summarises the results, evaluates the research, discusses the challenges encountered, and concludes the thesis with planned recommendations for future work.