Bir sanatçının sergi süreci 'Mustafa Tunçalp'
The exhibition process of an artist 'Mustafa Tunçalp'
- Tez No: 909032
- Danışmanlar: PROF. HALİL YOLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde Mustafa Tunçalp'in hayatı kısaca ele alınarak sanatçı kimliğinin oluşmasına etki eden faktörler ile Çanakkale Seramik Fabrikası'nın 65. kuruluş yıl dönümü için hazırlamış olduğu“Toprak ve Sanat Çınarı”sergisi'nin tasarım sürecinden, dört farklı galerideki sergi aşamalarına kadar olan süreç aktarılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; sergileme, sergi tasarımı ile sergilemenin tarihçesine değinilerek Tempo Sergisi (2002) örneği ile desteklenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü; yaşamının büyük bir kısmını seramik endüstrisi, seramik eğitimi ile sanata adayan Mustafa Tunçalp'in kısa yaşam öyküsü ve sanat etkinliklerinden seçilen örneklerden oluşmaktadır. Mustafa Tunçalp'in Çanakkale Seramik Fabrikasında üretmiş olduğu eserler, farklı tarihlerde dört ayrı mekânda“65. Yıl Toprak ve Sanat Çınarı”başlığı ile sergilenmiş ve bu sergilerin üretim, montaj ve sergileme aşamaları video ve fotoğraflar ile belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Mustafa Tunçalp's life is briefly discussed, focusing on the factors that influenced the formation of his artistic identity, as well as the design process of his exhibition“Soil and the Tree of Art”for the 65th anniversary of the Çanakkale Ceramics Factory. The process is traced from the exhibition's design stages to the four different galleries in which it was displayed. The first part of the study addresses exhibition, exhibition design, and the history of displaying art, supported by example of the Tempo Exhibition (2002). The second part consists of a brief biography of Mustafa Tunçalp, who dedicated much of his life to the ceramics industry, ceramic education, and art, as well as selected examples of his artistic activities. The works produced by Mustafa Tunçalp at the Çanakkale Ceramics Factory were displayed under the title“65th Anniversary: Soil and the Tree of Art”in four different venues at different times. The production, assembly, and display stages of these exhibitions were documented through video and photographs.