Fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkisinde maneb'in fizyolojik fenolojik, anatomik ve morfolojik etkileri
Physiological, phenological, anatomical and morphological effects of maneb on bean (Phaseolus vulgaris L.) plant
- Tez No: 909084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER ÇİRİĞ SELÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, pestisit olarak fasulye bitkisinde antraknoz ve pas hastalığında yaygın kullanılan bir fungusitin (%80 maneb + %16 manganez +%4 çinko iyonu) önerilen 2 gr/L dozu yanında iki kat alt ve iki kat üst dozlarının (kontrol, 0.5 gr/L, 1gr/L, 2gr/L, 4gr/L, 8gr/L) uygulamasının fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkisinde meydana getireceği fizyolojik, fenolojik, anatomik ve morfolojik etkilerinin yanı sıra bitkide oluşabilecek pestisit kalıntı miktarı değerlendirilmiştir. Kum kültürü denemesi, beş tekrarlı tesadüf blokları deneme desenine göre oluşturulmuştur. 70 günün sonunda deneme tamamlanarak belirlenen parametreler ölçülmüş ve veriler kayıt altına alınmıştır. Fungusit uygulaması sonucunda kontrol grubuna kıyasla anatomik bulgularda önerilen doz 2 gr/L ve yüksek dozlar 4 gr/L ve 8 gr/L uygulama gruplarında azalma tespit edilmiştir. Fizyolojik bulgularda bitki kök, gövde, yaprak kısımlarında maneb kalıntı miktarında artış, klorofil karotenoid miktarlarında ve yaş kuru ağırlık oranlarında azalmalar tespit edilmiştir. Morfolojik bulgularda kök, gövde uzunluklarında, kök, gövde ve yaprak alanlarında azalmalar tespit edilmiştir. Fenolojik bulgularda çiçek ve meyve oluşum sürelerinde değişimler kaydedilmiştir. Sonuç olarak uygulanan fungusit konsantrasyon artışına paralel olarak fasulye bitkisinde fizyolojik, fenolojik, anatomik, ve morfolojik parametrelerde toksik etkiler meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the physiological, phenological, anatomical and morphological effects of a widely used fungicide (80% maneb + 16% manganese + 4% zinc ion) used as a pesticide against anthracnose and rust diseases in bean plants, as well as the application of two-fold lower and two-fold upper doses (control, 0.5 gr/L, 1gr/L, 2gr/L, 4gr/L, 8gr/L) on bean (Phaseolus vulgaris L.) plants, as well as the amount of pesticide residue that may occur in the plant. The sand culture experiment was established according to a randomized block design with five replicates. At the end of 70 days, the experiment was completed, the determined parameters were measured and the data were recorded. As a result of fungicide application, a decrease was detected in anatomical findings in the recommended dose of 2 gr/L and high doses of 4 gr/L and 8 gr/L application groups compared to the control group. In physiological findings, an increase in the amount of maneb residue in plant roots, stems and leaves, and decreases in chlorophyll carotenoid amounts and wet dry weight ratios were detected. In morphological findings, decreases were detected in root and stem lengths, root, stem and leaf areas. In phenological findings, changes were recorded in flower and fruit formation times. As a result, the applied fungicide caused toxic effects on physiological, phenological, anatomical and morphological parameters in the bean plant in parallel with the increase in concentration.