Derin anemi nedeni ile iç hastalıkları kliniğinde yatan geriatrik hastalarda etiyolojik nedenlerin ve mortaliteye etkisi olan faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of etiology and factors affecting mortality in geriatric patients hospitalized in internal medicine clinic due to severe anemia
- Tez No: 909088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDAHMET AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızda hastanemiz İç Hastalıkları Kliniğine derin anemi nedeniyle yatırılan geriatrik popülasyonda anemi etiyolojisini araştırmayı ve mortaliteye etkili olan faktörleri değerlendirilmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 ocak 2021ve 1 temmuz 2023 tarihleri arasında Kartal Dr.Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi İç hastalıkları kliniğinde derin anemi ile yatan 353 kişilik derin anemik ve 54 kişilik derin anemik olmayan 65 yaş ve üstü hastalar dahil edildi. 65 yaş altı hastalar çalışmadan hariç tutuldu. Çalışmamız tek merkezli ve retrospektiftir. Hastalarımızı derin anemik ve derin anemik olmayan olmak üzere iki gruba ayırdık. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Ulusal Kanser Enstitüsü'nün Hb değerine göre anemiyi sınıflandırmasını kullandık. Bu sınıflamada Hb değeri 6.5– 7.9g/dl arasını evre 3“ciddi”anemi, Hb
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the etiology of anemia in the geriatric population admitted to our Internal Medicine Clinic due to severe anemia and to evaluate the factors affecting mortality. Materials and Methods: The study included 353 individuals with severe anemia and 54 individuals without severe anemia, aged 65 years and older, admitted to the Internal Medicine Clinic of Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital due to severe anemia between January 1, 2021, and July 1, 2023. Patients under 65 years of age were excluded from the study. Our study was single-centered and retrospective. We divided our patients into two groups: severe anemic and non-severe anemic. We used the classification of anemia based on hemoglobin (Hb) levels from the National Cancer Institute in the United States. According to this classification, Hb levels between 6.5– 7.9g/dl were categorized as stage 3“severe”anemia, and Hb