Mert makine şirketine ISO 9000 kalite güvence sistemi uygulaması
ISO 9000 quality assurance system for Mert Makine Hırdavat Tic. ve San. Ltd.Şti.
- Tez No: 90909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH MİMAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 449
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : ISO 9000 Kalite Güvence sistemi, Toplam Kalite Yönetimi Günümüzde“ amaca uygunluk ve isteklere uygunluk ”olarak tanımlanan“ kalite ”Kavramı, ürün veya hizmet sunan tüm kuruluşların öncelik tanıması gereken önemli bir rekabet unsurudur. Kalite ve verimliliğe gerekli önemi vermeyen kuruluşların, uluslararası boyut kazanan rekabet ortamında faaliyetlerini sürdürmeleri oldukça güçtür. Kaliteyi sürekli olarak sağlayabilmek, Kalite Güvence Sisteminin kuruluşta yapılandırılması ve uygulanmasıyla mümkündür. Hatayı affetmeyen müşterinin sürekli artan istek ve beklentilerini karşılayabilmek için kalitenin sürekli geliştirilmesi gerekir. Sözkonusu gelişme, Toplam Kalite Yönetimi olarak adlandırılan ve tüm çalışanların katılımını öngören çağdaş bir yönetim tarzıyla sağlanmaktadır. Kalite Güvence Sistemi sadece iş dünyasında değil, toplumun her kesiminde ve her kurumunda uygulanabilecek bir yönetim ve yaşam tarzıdır. Bu çalışma Mert Makine Hırdavat Tic. ve San. Ltd. Şti'ye kalite sisteminin kurulmasına örnektir. IX
Özet (Çeviri)
ISO 9000 QUAUTY ASSURANCE SYSTEM FOR MERT MAKİNA HIRDAVAT TİC. ve SAN.LTD.ŞTİ. SUMMARY Keywords : ISO 9000 Quality Assurance System, Total Quality Managament Quality, described as“ fitness for use and confirmance to requirements ”, must be the major competition objective for manufacturing or service companies. It is very hard for the companies to compete in the international arena, unless they give enough importance to quality and productivity. To ensure continuing suitability of quality, Quality Assurance System must be implemented and applied in all departments of a company. Quality must be improvement can be realized by practicing the principles of Total Quality Managament. Involvement of everyone in the organization is the essential of this managament style. Quality Assurance System is not only used in business world. It is also a way of social life and can be used in any organization of our community. This study in a example of establishing the quality system for Mert Makina Hırdavat Tic.ve San. Ltd. Şti.