3 boyutlu yazıcı ile antispastisite el ateli üretilmesi
Antispasticity hand splint produced with 3D printer
- Tez No: 909103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERÇALIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ İMRAN GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gelişen teknoloji her geçen gün insan hayatını iyi yönde etkilemektedir. Bu teknolojik gelişmelerden biri olan 3D baskı teknolojileri birçok farklı alanda olduğu gibi sağlık alanında da yenilikleri beraberinde getirmektedir. Çalışmamızda odaklandığımız uzuv olan üst ekstremite ve el yaşamımızda günlük ihtiyaçlardan temel yaşamsal faaliyetleri geliştirmeye kadar önemli fonksiyonlara sahiptir. Çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle üst ekstremitede spastisite oluşması sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Spastisite tedavisinde fizik tedavi ve ortezler önemli bir yere sahiptir. Ortezlerin üretimi çoğunlukla geleneksel yöntemle yapılmaktadır. Diğer birçok geleneksel yöntemle üretim yapılan sektörde olduğu gibi bu alanda da 3D baskı teknolojilerinin faydalı olacağı düşünülmektedir. 3D teknolojisiyle ortez alanında üretimler yapılmaya başlanmış ve geleneksel yöntemle üretimden daha avantajlı yanları olduğu görülmüştür. Bu çalışmada literatürde bilinen 3D yazıcı ile üretilen ilk antispastisite el ateli prototipi üretimi yapılmıştır. Çalışmanın amacı geleneksel yöntemle üretimin pahalı olması, uzun vakit gerektirmesi, ölçülerde yanlışlıklar yapılma ihtimalinin olması ve üretimden sonra üzerinde değişim yapılmasının zor olması gibi dezavantajları elimine edip basılmadan önce kişiye özel dijital değişikliklerin yapılabilme avantajını kullanabilmek adına 3D baskı yöntemiyle üretim yapılmasıdır. Tasarlanmasında bilgisayar destekli modelleme programlarından yararlanılmıştır. Baskısı 3D yazıcı ile yapıldıktan sonra final aşamasında detayları bitirilerek 3D yazıcı ile üretilen antispastisite el ateli adlı ürün üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing technology affects human life positively every passing day. One of these technological developments, 3D printing technologies, brings innovations in many different areas as well as in the field of health. The upper extremity and hand, which are the limbs we focus on in our study, have important functions in our lives from daily needs to developing basic vital activities. Spasticity in the upper extremity due to various disorders is a common health problem. Physical therapy and orthoses have an important place in the treatment of spasticity. The production of orthoses is mostly done with traditional methods. As in many other sectors where production is done with traditional methods, it is thought that 3D printing technologies will be useful in this field. Production in the field of orthoses has started with 3D technology and it has been seen that it has more advantageous aspects than production with traditional methods. In this study, the first antispasticity hand splint prototype produced with a 3D printer known in the literature was produced. The aim of the study is to eliminate the disadvantages of traditional production such as being expensive, requiring a long time, having the possibility of making errors in measurements and being difficult to make changes after production and to use the advantage of being able to make personalized digital changes before printing and to produce with 3D printing method. Computer-aided modeling programs were used in the design. After the printing was done with 3D printer, the details were finished in the final stage and the product called antispasticity hand splint produced with 3D printer was produced.