The effect of screening parameters on miscible and immiscible CO2 EOR applications
Geliştirilmiş petrol kurtarım yöntemlerinden olan karışabilir ve karışamayan CO2 uygulamarında filtreleme parametrelerinin etkileri
- Tez No: 909104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
CO2 enjeksiyonu, 50 yılı aşkın süredir geliştirilmiş petrol kurtarımı (EOR) yöntemi olarak uygulanmaktadır. CO2 enjeksiyonu karışabilir (miscible) ve karışamayan (immiscible) olarak ikiye ayrılmaktadır. Karışabilir enjeksiyonlarda, CO2 ve rezervuar sıvısı birlikte tek fazlı bir akışkan oluştururlar; lakin, karışamayan enjeksiyonlarda bu gerçekleşmez. Karışımın oluşumu en düşük karışabilirlik basıncına (EDKB) bağlıdır. Belirli bir rezervuar sıcaklığında karbon dioksitin rezervuar petrolü ile tamamen karışabildiği en düşük basınca, en düşük karışabilirlik basıncı denir. Bu sebeple EDKB, CO2 enjeksiyonu metodu tasarımlarında kritik bir değişkendir. EDKB'nin yanı sıra, petrolün API cinsinden ağırlığı, rezervuarın sıcaklığı, petrolün viskozitesi, geçirgenlik ve gözeneklilik değerleri de CO2 enjeksiyonu projelerinde önemli rol oynayan faktörlerdir. Bu parametrelerin birleşik etkilerini değerlendirmek için farklı API gravitesine sahip beş petrol örneği kullanılarak kompozisyonel olmayan rezervuar simülasyonları yapılmıştır. EDKB değerleri ince tüp (slim tube) simulasyonları ve ampirik korelasyonlarla hesaplanmıştır. Gözeneklilik ve geçirgenlik etkileri her bir sıvı örneği ve her iki enjeksiyon senaryosu için Petrel programının“Uncertainty and Optimization”aracı ile analiz edilmiştir. Sonrasında Pearson ve Chatterjee korelasyon hesaplama yaklaşımları gözeneklilik, geçirgenlik ve kurtarım faktörü verilerine uygulanmıştır. Hem gözeneklilik hem de geçirgenlik iki senaryoda da negatif etki göstermiştir. Bunun yanında gözeneklilik karışabilen senaryoda daha baskın etki gösterirken geçirgenlik karışamayan senaryoda daha çok etki eden değişken olmuştur. Bunlara ek olarak bir sıvı örneğinde rezervuar sıcaklığı ve basıncı için hassasiyet analizi yapılmıştır. Bu analizler, rezervuar basıncının karışamayan durumlarda kurtarım faktörünü olumsuz, karışabilen senaryoda ise olumlu etkiledğini; rezervuar sıcaklığının ise bunun tam tersi olacak şekilde karışamayan durumda pozitif, karışabilen durumda negatif etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
CO2 injection has been employed as an enhanced oil recovery (EOR) method for over 50 years and is classified into two types: miscible and immiscible. In miscible injection, CO₂ and reservoir fluid mix to form a single-phase fluid, whereas in immiscible injection, they do not. Achieving miscibility depends on the minimum miscibility pressure (MMP), the lowest pressure at which CO2 completely mixes with reservoir oil at a given temperature. MMP is a critical design parameter for CO₂ injection, alongside API gravity, reservoir temperature, reservoir pressure, permeability, and porosity, which also play significant roles in determining the success of the process. To evaluate the combined effects of these parameters, black oil simulations were conducted using five distinct oil samples with varying API gravities. MMP values were calculated through slim tube simulations and empirical correlations. Porosity and permeability effects were analyzed using Petrel's Uncertainty and Optimization tool for both miscible and immiscible scenarios. Pearson and Chatterjee correlations were implemented to porosity, permeability, and recovery factor data. Results indicated that both porosity and permeability negatively affect recovery factors, with porosity having a greater influence in miscible runs, while permeability is more significant in immiscible runs. Furthermore, sensitivity analyses were performed on reservoir temperature and pressure for one fluid sample. These analyses revealed that pressure negatively impacts recovery factors in immiscible cases and positively impacts miscible cases, while temperature has the opposite effect, showing positive influence in immiscible runs and negative influence in miscible runs.