Ters yüz öğrenme modeline göre hazırlanan etkinliklerin öğrencilerin matematik başarılarına etkisi
The effect of activities prepared according to the flapped learning model on the mathematics achievement of students
  1. Tez No: 909129
  2. Yazar: SELÇUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf matematik derslerinde ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarısına olan etkisini incelemek araştırmaktır. Araştırmanın yöntemi, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında Kayseri ilinin Melikgazi ilçesinde bulunan bir devlet okulunda dördüncü sınıfta öğrenim gören 75 öğrenci (Deney:37, Kontrol:38) oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Akademik Başarı Testi”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın uygulama süresi, 3 hafta, 15 ders saatidir. Elde edilen veriler, SPSS 22 Paket Programı kullanılarak analiz edilmiştir. 20 maddeden oluşan çoktan seçmeli başarı testi, uygulama başlangıcında ön test olarak, uygulama sonunda ise son test olarak iki kez uygulanmıştır. Verilerin analizinde normallik testi, bağımlı örneklem t-testi, betimsel istatistikler ve Anova kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, mevcut öğretim programının uygulandığı kontrol grubu ile ters yüz öğrenme modelinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin akademik başarı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu bulgular doğrultusunda, araştırmacılara farklı yöntemler ve gruplarla benzer çalışmalar yapmaları, eğitimcilere ise bu yöntemi diğer öğrenme alanlarında kullanmaları tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the flipped learning model on students' academic achievement in 4th-grade primary school mathematics classes. The research method was determined as a quasi-experimental design with pretest-posttest control groups, one of the quantitative research methods. The study program of the research consists of 75 students (Experiment: 37, Control: 38) classified in the fourth grade at a public school in Melikgazi district of Kayseri province in the 2023-2024 academic year. The data for the research were obtained using an“Academic Achievement Test”developed by the researcher. The implementation period of the study is three weeks, totaling 15 lesson hours. The data obtained were analyzed using SPSS 22 software. The multiple-choice achievement test, consisting of 20 items, was applied twiceonce as a pretest at the beginning of the implementation and once as a posttest at the end. Normality test, dependent sample t-test, descriptive statistics and Anova were used to analyze the data. As a result of the research, a statistically significant difference was found between the academic achievements of the students in the control group, where the current curriculum was applied, and the experimental group, where the flipped learning model was applied. Based on these findings, it was suggested that researchers conduct similar studies with different research methods and study groups, and that educators consider applying this method in other learning areas.