Forum Non Convenıens doktrini ve doktrinin Türk milletlerarası usul hukukuna etkisi
The doctrine of Forum Non Conveniens and its effects on Turkish international procedure law
- Tez No: 909130
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Forum Non Conveniens doktrini, bir yabancı devlet mahkemesinin kendi milletlerarası usul hukuku kurallarına göre yetki tesis etmiş olmasına rağmen, dava konusu uyuşmazlık ile daha yakın irtibatlı ve daha sıkı ilişkili başka bir yabancı devlet mahkemesinin olması ve bu daha yakın irtibatlı yabancı devlet mahkemesinin kendisine göre daha elverişli mahkeme olması durumunda milletlerarası yetkisinden feragat ederek söz konusu davaya bakmaktan imtina etmesini ifade eder. Bu tezde, forum non conveniens doktrininin Anglo-Amerikan hukuk sistemi içerisinde içtihatlar yoluyla nasıl gelişim gösterdiği, hangi kriterlerin doktrinin uygulanmasında esas alındığı ve bu doktrinin Kıta Avrupası hukuk sisteminin de bir parçası olan Türk Milletlerarası Usul Hukuku bakımından etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The doctrine of Forum Non Conveniens refers to the abstention from hearing a case by a court of one foreign country, even though it has established its jurisdiction according to its own rules of international procedural law. This abstention occurs when there is another foreign state court that is more closely related and has a stronger connection to the dispute, and this more closely related foreign state court is considered a more convenient forum. Despite having jurisdiction according to its own international procedural law rules, the court waives its international jurisdiction and refuses to hear the case in favor of the more suitable foreign state court. This thesis explores how the doctrine of Forum Non Conveniens has evolved through precedents within the Anglo-American legal system, which criteria are fundamental in the application of the doctrine, and its impact on Turkish International Procedural Law, which is also part of the Civil Law legal system.