Çocuklarda görülen büyük azı kesici diş hipomineralizasyonu ile diş eti oluğu sıvısındaki MMP-8, MMP-20 ve TGF- β1 seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Çocuklarda görülen büyük azı kesici diş hipomineralizasyonu ile diş eti oluğu sıvısındaki MMP-8, MMP-20 ve TGF β1 seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 909150
  2. Yazar: BAŞAK SENİAN BİLGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı BAKH'ın ağız ve diş eti sağlığı üzerindeki etkisini araştırmak ve buna ek olarak DOS içindeki biyobelirteçlerden olan MMP-8, MMP-20 ve TGF-β1 seviyelerinin BAKH ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Mevcut çalışma 8-14 yaş aralığındaki BAKH tanısı alan 40 çocuk (Deney Grubu) ile BAKH açısından sağlıklı (Kontrol Grubu) 40 çocuk üzerinde yürütüldü. Hastalarda klinik periodontal ölçümler (Pİ, Gİ, SCD ve DOS hacmi) tamamlandıktan sonra ELISA testi kullanılarak DOS'taki MMP-8, MMP-20 ve TGF-β1 konsantrasyonları belirlendi. Gruplar arası karşılaştırmalar için Mann-Whitney U testi ve Bağımsız Örneklem t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Gingival Crevicular Fluid Levels of MMP-8, MMP-20 and TGF-β1 in Children Aim: The aim of this study was to investigate the effect of MIH on oral and gingival health and additionally to evaluate the relationship between MMP-8, MMP-20 and TGF-β1 levels, which are biomarkers in GCF and MIH. Material and Method: The present study was conducted on 40 children diagnosed with MIH (Study Group) and 40 healthy children (Control Group) between the ages of 8 and 14. After completing clinical periodontal measurements (PI, GI, PPD and GCF volume) in the patients, MMP-8, MMP-20 and TGF-β1 concentrations in GCF were determined using ELISA test. Mann-Whitney U test and Independent Sample T-test test were used for comparisons between groups. Results: Plaque index (PI), gingival index (GI), probable pocket depth (PPD) and GCF volume values were found to be significantly higher in the study group (p =