Semptomatik epileptik çocuklarda nöbet esnasında görülen elektrokardiyografik değişiklikler
The elektrocardiographic changes during seizures in symptomathic epileptic children
- Tez No: 909162
- Danışmanlar: PROF. DR. EMBİYA DİLBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve amaç: Epileptik nöbet esnasında meydana gelen kardiyak aritmiler epilepside ani beklenmedik ölüm (SUDEP) için bir risk faktörüdür. Bundan dolayı nöbet esnasında meydana gelen kardiyak aritmilerin tespit edilmesi önem arzetmektedir.Bu çalışmada, epilepsili çocuklarda nöbet esnasında meydana gelen kardiyak ritim ve ileti kusurlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve metod: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bölümü'nde epilepsi tanısı ile izlemde olup, antiepileptik tedavi alan, yaşları üç ay ile 16 yaş arasında değişen (ortalama 7.8±1.7 yıl), 29'u (%58) kız, 21'i (%42) erkek toplam 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar monitorize edilerek istirahat dönemlerinde ve nöbetleri esnasında eletrokardiyografi (EKG) kayıtları alınıp, oksijen satürasyonları ölçüldü. Hastalardan nöbet esnasında kaydedilen 157 adet EKG kayıtları ve istirahat esnasındaki 50 adet EKG kayıtları ritim ve ileti kusurları açısından incelendi. Ayrıca bu EKG'lerden kalp hızı, PR mesafesi, QT mesafesi ve düzeltilmiş QT'ler (QTc) hesaplandı. Bulgular: Hastaların istirahat dönemi EKG kayıtları ile nöbet esnasındaki EKG kayıtları karşılaştırıldığında, nöbet esnasında kalp atım sayısında (96±22; 136±26, p=0.0001) ve QTc süresinde (408±29.4; 450±26, p=0.0001) istatistiki anlama ulaşan artış vardı. Tüm hasta grubunda istrahatte bir hastada ST segment değişikliği (ST yükselmesi; erken repolarizasyon) varken, nöbet esnasında dört hastada ST segment çökmesi vardı. Bu fark istatiksel anlama ulaşmadı. Otuz hastada nöbet esnasındaki oksijen satürasyonu %90 ve altında seyretti. Bu esnada hastalarda bradikardi tespit edilmedi. İstirahat esnasında hiçbir hastada aritmi gözlenmezken, nöbet esnasında bir hastada solunumsal aritmi, bir hastada supraventriküler taşikardi ve bir hastada sık ventriküler erken vurular izlendi. Yorum: Taşikardi, epileptik çocuklarda nöbet esnasında meydana gelen ana bulgudur. İktal bradikardi ve asistoli ise nadir görülür. Nöbet esnasında oluşan kardiyak ritim ve ileti bozuklukları SUDEP için bir risk faktörüdür. Çocukluk yaş grubu için bu verilerin daha geniş çalışmalarla desteklenmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives And Aim: Cardiac arrhytmias during epileptic seizures are risk factors for sudden unexpected death in epilepsy (SUDEP). Therefore, it is important to detect cardiac arrhytmias in epileptic seizures. The purpose of present study was to identify cardiac arrhytmias and conduction defects during epileptic seizures in children. Patients And Methods: Fifty patients, 29 female (%52) and 21 male (%) with diagnosis of epilepsy and taking antiepileptic drugs were enrolled. All patients were hospitalized at Karadeniz Technical University, Scholl Of Medicine, Department of Pediatric Norology. Mean age of patients was 7.8±1.7 years (range from 3 months to 16 years). Patients were monitorized and electrocardiografies (ECG) were recorded at rest and during epileptic seizures. Oxigen saturations were measured. 157 ECGs during epileptic seizures and 50 ECGs at rest were examined for arrhytmia and conduction defects. Also, PR duration, QT and corrected QT (QTc) were calculated. Results: Compared to the rest, there was statistically significant difference of heart rate (96±22 versus 136±26, p=0.0001) and QTc (408±29.4 versus 450±26, p=0.0001) during epileptic seizures. While ST segment abnormality was detected only in one patient at rest, during epileptic seizures, four patients with ST segment depression were noted. But this did not reach to the statistical significance. Oxigen saturation was 90% or less in 30 patients. During this time no bradycardia was detected. There was no cardiac arrhytmia at rest, but during epileptic seizures, one patient had a supraventricular tachycardia, the other one had frequent ventricular extrasystoles. Conclusions: Tachycardia is frequently encountered during epileptic seizures. Asystole and bradycardia is rarely noted. Cardiac arrhytmias during epileptic seizures are risk factors for SUDEP. These results should be confirmed by further studies.