Bireysel kültürel değerlerin çalışanların iş performansına etkisinde kişi-örgüt uyumunun aracılık etkisi: Türkiye-Cibuti örneği
The mediating effect of person-organization fit on the effect of individual cultural values on employees' job performance: Türkiye-Djibouti example
- Tez No: 909173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada amaç, Türk ve Cibutili lojistik şirketleri arasındaki bireysel kültürel değerler ve kişi-örgüt uyumu farklılıklarını ortaya koymak ve bu değerlerin çalışanların mesleki performansları üzerindeki etkisini belirlemektir. Kültürel ve kişisel değerlerin çalışanların profesyonel performansı ile bir bağlantısı olup olmadığı sorusu. Farklı milletlerden lojistik çalışanlarını istihdam eden bir lojistik şirketinde kültür önemli ve gereklidir. Araştırma, lojistik alanındaki yöneticiler, iş liderleri, sekreterler, stajyerler, acenteler ve idareciler de dahil olmak üzere çalışanlar arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya İstanbul'daki 200 Cibutili lojistik çalışanı ve Cibuti şehrindeki bir Türk lojistik şirketindeki 200 çalışan olmak üzere toplam 400 çalışan katılmıştır. Çalışanların bireysel kültürel değerleri, kişi-örgüt uyumu ve mesleki performanslarını yansıtan anket yöntemiyle elde edilen veriler SPSS 27.0 yazılımında faktör, korelasyon ve doğrusal regresyon analizleri kullanılarak analiz edilmiş ve hipotezler test edilmiştir. Analizler, Türk ve Cibutili çalışanların neredeyse aynı tutuma sahip olduğunu göstermiştir. Bireysel kültürel değerler boyutunun kişi-örgüt uyumu üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu ve bunun çalışanların iş performansı üzerinde de pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bireysel kültürel değerlerdin iş performansı üzerindeki etkisinde kişi-örgüt uyumunun aracı bir rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the differences in individual cultural values and person-organization fit between Turkish and Djiboutian logistics companies and to determine the impact of these values on employees' professional performance. The question of whether cultural and personal values are related to employees' professional performance. Culture is important and necessary in a logistics company that employs logistics employees from different nationalities. The research was conducted among employees in the logistics field, including managers, business leaders, secretaries, trainees, agents and administrators. A total of 400 employees participated in the study, including 200 Djiboutian logistics employees in Istanbul and 200 employees in a Turkish logistics company in Djibouti city. The data obtained through the questionnaire method reflecting the individual cultural values, personorganization fit and professional performance of the employees were analyzed using factor, correlation and linear regression analyses in SPSS 27.0 software and hypotheses were tested. The analysis showed that Turkish and Djiboutian employees have almost the same attitude. It was determined that the dimension of individual cultural values has a positive effect on person-organization fit and it also has a positive effect on employees' job performance. In addition, it has been determined that personorganization fit plays a mediating role in the effect of individual cultural values on job performance.