Akıllı ev otomasyon sistemlerinde priz uygulaması geliştirilmesi
Developing socket application in smart home automation systems
- Tez No: 909179
- Danışmanlar: PROF. DR. MUCİZ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Modern teknolojilerin hızla gelişmesiyle birlikte cihazların uzaktan kontrol edilmesi ihtiyacı da hızla arttı. İnsanların yaşam standartları yükseldikçe konfor anlayışları da değişti. Dünyadaki iklim değişiklikleri nedeniyle temiz enerjiye olan ihtiyaç da artmıştır. Paris Anlaşması kapsamında ülkeler arasında karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla birçok önlem alınmaktadır. Elektrik tasarrufu da bu önlemlerden biri olarak kabul edilir ve ülkeler arasında elektrik tasarrufu konusunda da çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar, ev ve işyerlerinde elektrik tasarrufu yapılmasını hedefleyerek karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlar. Bu ihtiyaçlar ışığında akıllı evler geliştirilmiş ve yaygınlaşmıştır. Özellikle internet of things (IoT) teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte, evlerdeki birçok cihaz ve sistem birbirleriyle iletişim kurarak otomatikleştirilmiş işlemler yapabilme yeteneğine sahip hale gelmiştir. Akıllı evler ayrıca yapay zeka teknolojisiyle de desteklenmektedir. Bu sayede evdeki cihazlar ve sistemler zaman içinde kullanım alışkanlıklarına göre otomatik olarak ayarlanabilir ve ev sahibinin isteklerine göre önerilerde bulunabilirler. Bu gelişmeler, evlerde yaşam kalitesini arttırmakta ve zaman tasarrufu sağlamaktadır. Bu seminerde , akıllı evlerin gelişimi, ekonomik, iklimsel, güvenlik ve konfor açısından faydaları ile ilgili araştırmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of modern technologies, the need for remote control of devices has also increased rapidly. As people's living standards have increased, their understanding of comfort has also changed. Due to climate changes in the world, the need for clean energy has also increased. Within the scope of the Paris Agreement, many measures are taken between countries to reduce carbon emissions. Electricity saving is also considered as one of these measures, and there are studies on electricity saving among countries. These studies aim to reduce carbon emissions by aiming to save electricity in homes and workplaces. In the light of these needs, smart homes have been developed and become widespread. Especially with the spread of internet of things (IoT) technology, many devices and systems in homes have become capable of making automated transactions by communicating with each other. Smart homes are also powered by artificial intelligence technology. In this way, devices and systems in the home can be adjusted automatically according to their usage habits over time, and they can make suggestions according to the wishes of the host. These developments increase the quality of life in homes and save time. In this seminar, researches on the development of smart homes and their benefits in terms of economic, climatic, safety and comfort were examined.