Sporcu lise öğrencilerinde akran ilişkileri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between peer relationships and personality traits in athlete high school students
  1. Tez No: 909186
  2. Yazar: GÖZDE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN HERGÜNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı sporcu lise öğrencilerinin akran ilişkileri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin var olup olmadığının ortaya konulmasıdır. Araştırmada tarama modelinin bir türü olan“ilişkisel tarama”modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü'ne bağlı Etimesgut ilçesinde bulunan Anadolu lisesinde okuyan sporcu öğrenciler; örneklemini ise bahsedilen evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen 552 (352 kadın+200 erkek) sporcu öğrenci oluşmaktadır. Araştırma verileri;“Akran İlişkileri Ölçeği”,“Büyük Beş-50 Kişilik Testi”ve“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler betimsel istatistik, tek yönlü MANOVA, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlara göre akran ilişkilerinde cinsiyete göre; bağlılık, kendini açma, sadakat ve akran ilişkileri toplam ortalama puanlarında (p.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a relationship between peer relations and personality traits of high school students. In the research, the“relational screening”model, which is a type of screening model, was used. The population of the study consisted of athlete students studying in Anatolian high schools in Etimesgut district of Ankara Provincial Directorate of the Ministry of National Education; the sample consisted of 552 (352 female + 200 male) athlete students determined by convenience sampling method from the mentioned population. The research data were collected with“Peer Relationship Scale”,“Big Five-50 Personality Test”and“Personal Information Form”. The data obtained in the study were analyzed using descriptive statistics, one-way MANOVA, Pearson correlation and regression analysis. According to the results obtained as a result of the research, it was concluded that there was a difference in the mean scores of commitment, self-disclosure, loyalty and total mean scores of peer relations according to gender (p.05).