Düşük Reynolds sayılı akışlarda farklı kambur kanat profilleri üzerindeki laminer ayrılma kabarcığının oluşumuna kanat profili kalınlığının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of airfoil profile thickness on the formation of laminar separation bubble on different cambered airfoils profiles in low Reynolds number flows
  1. Tez No: 909193
  2. Yazar: MUHAMMER AYVAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HAKAN AÇIKEL, PROF. DR. MUSTAFA SERDAR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, düşük Re sayılı akışlarda farklı kambur kanat profilleri üzerindeki laminer ayrılma kabarcığının oluşumuna kanat profili kalınlığının etkisi incelenmiştir. Deneyler, 0.5x105, 1.5x105 ve 2.5x105 Re sayılarında ve 0, 4 ve 8 derece hücum açılarında yapılmıştır. Belirlenen kanat profilleri üzerindeki akış olaylarını incelemek adına sıcak tel anemometresi ve basınç deneyleri yapılmıştır. Bunlara ek olarak, profillerin yüzeyindeki kayma gerilmelerini incelemek için glue-on deneyi ve akışı görselleştirmek için yağ deneyi yapılmıştır. Sonuç olarak, her profil için, Re sayısının sabit ve hücum açısının artması durumunda akışın ayrılma noktası, hücum kenarına doğru hareket etmiştir. Bununla birlikte, akışın tekrar yüzeye tutunduğu bölgenin de hücum kenarına doğru hareket ettiği görülmüştür. Laminer ayrılma kabarcığının, hücum açısının artması ile boyu kısalmıştır. Tüm kanat profillerinde 0.5x105 1.5x105 ve 2.5x105 Reynolds sayılarında ve 0°, 4° ve 8° hücum açıları altında kalınlık değişimi etkisi incelendiğinde, kalınlık etkisi arttığında ters basınç gradyanlarının etkisinin de artmasıyla beraber akışın ayrılma noktası ve tekrardan yüzeye tutunma noktası hücum kenarına yaklaşmıştır. Ayrıca laminer ayrılma kabarcığının boyunun, kalınlık ve hücum açısının artmasıyla kısaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of airfoil thickness on the formation of laminar separation bubbles over cambered airfoils at low Reynolds numbers was investigated. The experiments were conducted at Reynolds numbers of 0.5x105, 1.5x105 and 2.5x105 and at angles of attack of 0°, 4° and 8°. Hot-wire anemometry and pressure measurements were carried out to analyze the flow phenomena over the determined airfoils. Additionally, glue-on tests were performed to examine the shear stresses on the airfoil surfaces, and oil flow visualization experiments were conducted to visualize the flow. As a result, for each airfoil, it was observed that as the angle of attack increased while maintaining a constant Reynolds number, the separation point of the flow moved closer to the leading edge. Similarly, the point where the flow reattached to the surface also shifted toward the leading edge. The length of the laminar separation bubble decreased with increasing angles of attack. When the effect of airfoil thickness variation was examined under Reynolds numbers of 0.5x105, 1.5x105 and 2.5x105 and at angles of attack of 0°, 4° and 8°, it was observed that as the thickness increased, the separation and reattachment points of the flow moved closer to the leading edge because of the effect of adverse pressure gradients. It was also determined that the length of the laminar separation bubble shortened with the increase in thickness and angle of attack.