Manisa ilindeki aile hekimlerinin kronik yara konusundaki bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of family physicians' knowledge on chronic wounds inManisa province
- Tez No: 909194
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Çalışmamızda aile hekimlerinin kronik yara konusundaki bilgilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Manisa ilinde aktif olarak aile hekimliği yapmakta olan 200 hekim çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri 01.12.2023-01.06.2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak literatür incelenerek hazırlanmış 93 sorudan oluşan anket formu ve 14 sorudan oluşan sosyodemografik form kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen katılımcıların 77'si (%38,5) kadın, 123'ü (%61,5) erkek olup katılımcıların 26'sı (%13) yara eğitimi almış, 174'ü (%87) yara eğitimi almamıştır. Kronik yara bakımı eğitimi alma durumuna göre bakıldığında; eğitim alanlar 72,53 ± 18,96 soruya, eğitim almayanlar 56,51 ± 19,68 soruya doğru cevap vermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aims to evaluate the knowledge of family physicians regarding chronic wounds. Materials and Methods: This research is a cross-sectional and descriptive study. A total of 200 physicians actively working in family medicine in Manisa province were included. Data were collected between 01.12.2023 and 01.06.2024. As data collection tools, a questionnaire consisting of 93 questions prepared by reviewing the literature and a sociodemographic form with 14 questions were used. Results: Of the participants included in the study, 77 (38.5%) were women, and 123 (61.5%) were men. Among the participants, 26 (13%) had received training on wound care, while 174 (87%) had not. When examining the effect of receiving chronic wound care training, those who received training answered an average of 72.53 ± 18.96 questions correctly, whereas those who did not receive training answered an average of 56.51 ± 19.68 questions correctly.