Şizofreni tanılı hastalarda obsesif kompulsif belirtilerin klinik sosyodemografik veriler, yeti yitimi derecesi ve hasta yakınlarındaki obsesif kompulsif belirtiler, bakım veren yükü ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between obsessive-compulsive symptoms in patients with schizophrenia and clinical sociodemographic data, degree of disability, obsessive-compulsive symptoms in relatives of the patients and caregiver burden
  1. Tez No: 909200
  2. Yazar: SİNEM ALTI KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM DERYA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Şizofreni hastalarının ailelerinde obsesif kompulsif semptomların (OKS) görülmesi, hastalığın nörobiyolojisinde olası genetik süreçleri düşündürmektedir. Şizofrenide OKS'ler, hastanın yeti yitimini etkilemektedir. Yeti yitimi, bakım veren yükü ile ilişkili en önemli faktörlerden biridir. Çalışmamızın amacı, şizofreni hastaları ve yakınlarındaki OKS varlığını değerlendirmek, hastalardaki OKS'lerin klinik ve sosyodemografik veriler, yeti yitimi ve hasta yakınlarındaki OKS'lerle olan ilişkisini incelemek ve her iki gruptaki OKS'lerin bakım verme yükü ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan şizofreni tanılı 95 hasta ve 61 hasta yakını dahil edildi. Bilgilendirme sonrası onam alınan hasta ve hasta yakınlarına sosyodemografik ve klinik bilgileri alınarak Yale-Brown Obsesyon-Kompulsiyon Ölçeği uygulandı. Hastalara Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği, Negatif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği, Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yeti yitimi Değerlendirme Çizelgesi, hasta yakınlarına ise Zarit Bakım veren Yükü Ölçeği uygulandı. Çalışmamızda, şizofrenide yeti yitimi derecesi ile OKS şiddeti arasında anlamlı bir ilişki saptanırken, hastaların yeti yitimi derecesi ve OKS şiddeti ile bakım veren yükü arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Hasta ve hasta yakınlarının OKS'leri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Hasta yakınlarındaki OKS şiddetinin bakım veren bağımlılık yükünü artırdığı görüldü. Çalışmamız şizofrenide hasta ve hasta yakınlarındaki OKS'nin dikkatle değerlendirilmesinin, hastalarda yeti yitimini iyileştirmek ve yakınlarında bakım veren yükünü azaltmak açısından yapılacak önemli bir psikososyal müdahale olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The occurrence of obsessive compulsive symptoms (OCS) in families of schizophrenia patients suggests possible genetic processes in the neurobiology of the disease. In schizophrenia, OCS affect the patient's disability. Disability is one of the most important factors related to caregiver burden. The aim of our study was to evaluate the presence of OCS in schizophrenia patients and their relatives, to examine the relationship between OCS in patients and clinical and sociodemographic data, disability and OCS in patients' relatives, and to investigate the relationship between OCS in both groups and caregiver burden. Ninety-five patients with schizophrenia who met the inclusion criteria and 61 relatives of patients were included in the study. After informed consent was obtained, sociodemographic and clinical information was obtained from the patients and their relatives and the Yale-Brown Obsession-Compulsion Scale was applied. The Scale for Assessment of Positive Symptoms, Scale for Assessment of Negative Symptoms, Calgary Schizophrenia Depression Scale, World Health Organization Disability Assessment Schedule were applied to the patients, and the Zarit Caregiver Burden Scale was applied to the relatives of the patients. In our study, a significant relationship was found between the degree of disability in schizophrenia and the severity of OCS, while no significant relationship was found between the degree of disability and the severity of OCS and the caregiver burden of the patients. No significant relationship was found between the OCS of the patients and their relatives. It was observed that the severity of OCS in the relatives of the patients increased the caregiver dependency burden. Our study shows that careful evaluation of OCS in patients and their relatives in schizophrenia is an important psychosocial intervention to improve disability in patients and reduce the burden of caregivers in their relatives.