Transversus abdominis ve erektör spina plan bloklarının sezaryen sonrası ağrı kontrolü ve postpartum depresyon üzerine etkileri
Effects of transversus abdominis and erector spinae plane blocks on postoperative pain control and postpartum depressi̇on after cesarean section: A randomized prospective study
- Tez No: 909201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ÇALIŞIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Sezaryen sonrası postoperatif ağrı kontrolü, annenin iyileşme sürecinde kritik bir rol oynar. Yetersiz ağrı yönetimi, komplikasyonlara ve postpartum depresyon gibi psikolojik sorunlara yol açabilir. Erektör spina plan (ESP) ve transversus abdominis plan (TAP) blokları, sezaryen sonrası analjezi amacıyla kullanılan rejyonel anestezi tekniklerindendir. Bu çalışmada, ESP ve TAP bloklarının postoperatif ağrı kontrolü ve postpartum depresyon üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Gereç ve yöntemler: Randomize ve prospektif olarak yürütülen bu çalışmaya 60 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, ESP bloğu yapılan Grup E ve TAP bloğu yapılan Grup T olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Ağrı şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirilmiş, kurtarıcı analjezik ihtiyacı ve hasta memnuniyeti kaydedilmiştir. Depresyon değerlendirmesi için Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDS) kullanılmıştır. Bulgular: Blok analjezi süresi açısından iki grup arasında fark bulunmamıştır [Grup E: 15,00 (14,00-15,00); Grup T: 14,00 (14,00-15,00), p = 0,314]. ESP bloğu uygulanan grupta 24 saatlik tramadol tüketimi daha az olmasına rağmen, fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (204,67 ± 102,75 mg'a karşı 241,33 ± 101,70 mg, p = 0,170). Kurtarıcı analjezik ihtiyacı Grup E'de anlamlı olarak daha az bulunmuştur [Grup E: 0,00 (0,00-1,00); Grup T: 1,00 (0,00-1,00), p = 0,049]. İlk saatteki VAS ağrı skoru ESP grubunda daha düşük bulunmuştur [Grup E: 2,00 (2,00-2,00); Grup T: 3,00 (2,00-4,00), p = 0,032], ancak diğer saatlerde fark saptanmamıştır. Hasta memnuniyeti açısından fark olmamakla birlikte, Grup E'de“çok iyi”memnuniyet oranı daha yüksektir (%73,33'e karşı %56,67, p = 0,336). Postoperatif depresyon oranları da ESP grubunda daha düşük olmasına karşın, istatistiksel anlamlılık göstermemiştir (%13,04'e karşı %30,43, p > 0,05). Sonuç: ESP ve TAP blokları postoperatif ağrı kontrolü açısından benzer etkinlik göstermiştir, ancak ESP bloğu daha az kurtarıcı analjezik ihtiyacı ve potansiyel olarak daha düşük depresyon oranı ile ilişkili bulunmuştur. Daha geniş hasta grupları ile yapılacak çalışmalar bu bulguları destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
Background: Postoperative pain control after cesarean section has a significant impact on the mother's recovery. Poor pain management can lead to complications and psychological problems, such as postpartum depression. Erector spinae plane (ESP) and transversus abdominis plane (TAP) blocks are regional anesthesia techniques used for analgesia after cesarean sections. This study compares the effects of ESP and TAP blocks on postoperative pain control and postpartum depression. Methods: Sixty patients participated in this randomized prospective study, divided into Group E (ESP block) and Group T (TAP block). Pain severity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), and rescue analgesic needs and patient satisfaction were recorded. The Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) evaluated depression. Results: There was no significant difference between groups in block analgesia duration [Group E: 15.00 (14.00-15.00); Group T: 14.00 (14.00-15.00), p = 0.314]. Although 24-hour tramadol consumption was lower in Group E, it was not statistically significant (204.67 ± 102.75 mg vs. 241.33 ± 101.70 mg, p = 0.170). Group E had a significantly lower need for rescue analgesics [Group E: 0.00 (0.00-1.00); Group T: 1.00 (0.00-1.00), p = 0.049]. The VAS score at the first hour was lower in Group E [Group E: 2.00 (2.00-2.00); Group T: 3.00 (2.00-4.00), p = 0.032], but no difference was found at other time points. Patient satisfaction showed no significant difference, although“very good”satisfaction was higher in Group E (73.33% vs. 56.67%, p = 0.336). Postoperative depression rates were lower in Group E, but not statistically significant (13.04% vs. 30.43%, p> 0.05). Conclusion: ESP and TAP blocks showed similar efficacy in postoperative pain control, with the ESP block associated with lower rescue analgesic needs and potentially lower depression rates. Studies with larger populations are needed to confirm these findings.