Hemşire kayıtları ile ilgili yaşanan sorunlar, nedenleri ve çözüm önerileri: Retrospektif ve nitel bir araştırma
Problems related to nurse records their causes and solutions: retrospective and qualitative research
  1. Tez No: 909207
  2. Yazar: HANDE DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Araştırma, hemşirelik kayıtlarının tutulmasında yaşanan sorunları, nedenlerini ve çözüm önerilerini belirlemek amacıyla karma tasarımda gerçekleştirilmiştir. Etik onay ve kurum izni alınan bu araştırma, bir eğitim ve araştırma hastanesinin koroner yoğun bakım biriminde yürütülmüş olup, nicel aşamada 800 hasta dosyasındaki hemşirelik kayıtları incelenmiş, nitel aşamada ise 13 hemşire ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler hasta dosyalarında yer alan ve kurum tarafından kullanılan hemşirelik formlarından yararlanılarak araştırmacı tarafından oluşturulan veri toplama aracı ile toplanmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile bireysel derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 23, nitel verilerin analizinde MAXQDA Pro 2020 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, incelenen hemşirelik kayıtlarında en fazla saptanan sorunun boş bırakılan kayıtlar olduğu, bunun yanı sıra eksik, yüzeysel, okunaksız, karalama ve kısaltma yapılan kayıtların da olduğu saptanmıştır. Hemşireler ile yapılan görüşmelerde hemşirelerin kayıtların gerekliliği konusunda farkındalıkları olmasına rağmen hemşirelik bakımının görünürlüğünü sağlayan kayıtların tutulmasında problemler olduğu belirlenmiştir. Hemşireler hem kağıt hem de elektronik kayıtların tutulmasında sorun yaşadıklarını belirtmiş olup, bu sorunlar kayıt sisteminin oluşturulma sürecine yönelik, çalışma yükü ile ilişkili ve duyarlılık ile ilgili nedenlerden kaynaklandığı saptanmıştır. Hemşirelerin sorunların önlenmesi için kağıt tabanlı kayıtların elektronik kayıtlara dönüştürülmesi, kayıt tutmak için gerekli araç gereç imkanlarının güçlendirilmesi, elektronik kayıtlarda sistemsel iyileştirilmelerin yapılması, kullanılan formların standardize edilmesi, her birimin kendine özgü formlarının oluşturulması, görev dışı konularda hemşirelere görev ve sorumluluk verilmemesi, tutulan kayıtlara yönelik denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi ve personel sayısının arttırılmasını önerdikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a mixed design to determine the problems experienced in keeping nursing records, their causes and solution suggestions. This research, for which ethical approval and institutional permission were obtained, was conducted in the coronary intensive care unit of a training and research hospital and nursing records in 800 patient files were examined in the quantitative phase and interviews were conducted with 13 nurses in the qualitative phase. Quantitative data were collected using a data collection tool created by the researcher using nursing forms found in patient files and used by the institution. Qualitative data were collected using a semistructured interview form and individual in-depth interviews. SPSS 23 was used in the analysis of quantitative data and MAXQDA Pro 2020 program was used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was determined that the most common problem detected in the nursing records examined was the records left blank, as well as the records that were incomplete, superficial, illegible, scribbled and abbreviated. In the interviews conducted with the nurses, it was determined that although the nurses were aware of the necessity of records, there were problems in keeping records that ensure the visibility of nursing care. Nurses stated that they had problems in keeping both paper and electronic records, and it was determined that these problems were caused by reasons related to the process of creating the record system, workloadrelated and sensitivity-related reasons. It was revealed that nurses suggested converting paper-based records to electronic records, strengthening the equipment and facilities required for record keeping, making systematic improvements in electronic records, standardizing the forms used, creating forms specific to each unit, not assigning duties and responsibilities to nurses in matters outside of their duties, strengthening the control mechanisms for the records kept, and increasing the number of staff in order to prevent problems.