Hastaların hastaneye yatmadan önce kullandıkları ilaçların kliniğe kabul edildikten sonra kullanımı ile ilgili ilaç hatalarının incelenmesi
The study of medication errors related to the use of the medications which the patients use before they are taken to the hospital and after they are admitted to the clinic
- Tez No: 195534
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAMİYE METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Hastaların hastaneye yatmadan önce kullandıkları ilaçların klinige kabul edildikten sonra kullanımı ile ilgili ilaç hatalarını ve ilaç hatalarının hemsirelik öykü ve gözlem formundaki kayıtlarla iliskisini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıstır. Arastırmanın örneklemini genel cerrahi servisine yatan ve arastırmaya katılmayı kabul eden 156 hasta olusturmustur. Veri toplamak için anket formu ve hemsire kayıtları ile ilgili verileri toplamak için hemsire kayıt izlem formu kullanılmıstır. Hastaların %48.1'i hastaneye yatmadan önce kullandıgı ilacı hastanede kullanmaya devam etmektedir. Hemsirelik öyküsü formunda hastaların %74.4'ünün ve hemsire gözlem formunda hastaların %66.0'sının hastaneye yatmadan önce kullandıgı ilaçların hatalı kayıt oldugu bulunmustur. Hemsirelik öyküsünde hastaların %39.7'sinin doz- sıklık hatası, %19.8'inin ilaç atlama hatası oldugu görülmüstür. Hemsire gözlemde hastaların %47.6'sında ilaç atlama hatası oldugu görülmektedir. Hemsirelik öyküsünde hastaların % 12'sinin ve hemsire gözlemde hastaların %38.7'sinin ilaçlarını serviste kullanmaya devam etmesine ragmen kayıtlı olmadıgı saptanmıstır. Hastaların hemsirelik öykü ve hemsire gözlem formlarındaki kayıtlarının yarısından fazlasında ilaç hatası saptanmıstır. Kayıt formlarındaki yüksek hata oranı hemsirelerin etkin ve dogru öykü almadıgını göstermektedir. Hastaların kullandıgı ilaçları serviste kullanmaya devam etmesinden hemsire ve doktorun haberinin olmaması ilaç etkilesmelerine yol açabilir ve hasta zarar görebilir. Hastaların hemsirelik öykü ve hemsire gözlem formlarında ilaç kayıt hataları oldugu ve ilaç ile ilgili farklılıkların not edilmedigi saptanmıstır. Bu nedenle ilaç uyumlandırma formlarının gelistirilmesi, hata ve farklılıkların olusmasına yol açan nedenlerin incelenmesine yönelik arastırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study to describe of the medication errors related to the use of the medications which patients use before they are taken to the hospital and after they are admitted to the clinic and the relation of these medication errors in the nursing form and nursing history. 156 surgical patient were reviwed. Data were collected with a questionnaire and a nurse registration form. The 48% of the patients have continued to use the medication that they used before they are admitted to the hospital. It has been found that in nursing history, the 74.4% of the patients and, in the nursing forms, the 66.0% of the patients use error of medication before they are admitted to the hospital. In the nursing history, it has been observed that there is an error of dose and frequency in the 39.7% of patients. In nursing forms, there has been a medication omission error in the 47,6% of the patients. It has been determined that, though they continue using their medication in the service, the 12% of the patients aren?t registered in nursing history, and the 38.7% of them in nursing forms. The high error ratio in the registration forms has shown that the nurses haven?t taken efficient and right history. That the nurses and doctors aren?t in the know about the medications which the patients continue using in the service may cause mediciation interactions. It has been suggested that there should be researches into the improvement form of the medication reconciliation ve into the analysis of the reasons giving rise to the formation of errors and differences.